Hrant Dink, 13 yıl önce suikasta kurban gitti! Hrant Dink kimdir?

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Hrant Dink, katledilişinin 13. yılında anılıyor. 

1915 olaylarının batı müdahalesi olmadan Türkiye ve Ermenistan arasında çözülmesini savunmuştu.

Gazeteci Hrant Dink, genel yayın yönetmeni olduğu AGOS'un Şişli'deki binasında öldürüldü.

Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı dava hala devam ediyor. Davada Dönemin emniyet istihbarat dairesi başkanı Ramazan Akyürek ve emniyet müdür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer de yargılanıyor. Bu isimlerin FETÖ bağlantısı ise dikkat çekiyor. 

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek Trabzon Emniyet Müdürü olduğu dönemde cinayetin azmettiricisi Erhan Tuncel'i yardımcı istihbarat elemanı yapmıştı. Eski İstanbul Valisi Erol Çakır siciline "dikkat edilmelidir" notunu düşmüştü. Cinayetten hemen önce emniyet istihbarat dairesi başkanı oldu.  Cinayetteki sorumluluğu başbakanlık müfettişleri tarafından saptandı .

Dönemin Emniyet İstihbarat C Şube Müdürü FETÖ'cü Ali Fuat Yılmazer'di. Tayyip Erdoğan imzalı başbakanlık teftiş kurulu raporunda istihbarat bilgisine rağmen Dink'i korumamakla suçlandı. Tetikçi Ogün Samast ile azmettiriciler Yasin Hayal ve Erhan Tuncel de cinayetteki önemli isimlerdi.

HRANT DİNK KİMDİR?

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya'da dünyaya geldi. Babası Sivas'ın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas'ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştü. Anne ve babası 1961 yılında İstanbul'a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi Gedikpaşa'daki Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirildi.

Bazı gazetelerde kitap eleştirileri ile yazı hayatına başladı. Basında çıkan yanlış haberlere gönderdiği düzeltmeler ile adı duyulmaya başladı. İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne, “Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır” diyerek bu amaçla Türkçe ve Ermenice bir gazete çıkarmayı önerdi.