fbpx Ankara Havadis

İlk Yapay Zeka Mühendisliği bölümü açıldı

Yapay Zeka, Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi, Yapay Zeka Mühendisliği lisans programını duyurdu.

Yapay zeka, son yıllarda bilim insanlarının en gözde konularından. Kimilerine göre insanlığın felaketi olacak, kimilerine göre ise kurtarıcısı...

Hacettepe Üniversitesi de bu konuda ilk adımı atan üniversite oldu. Okulun internet sitesinden yapılan duyuruda Yapay Zeka Mühendisliği lisans programının başlatıldığı belirtilerek, 4 yıllık bölümün müfredatı açıklandı. Bölümün açılma gerekçesi ise şöyle ifade edildi:

"Günümüzde bilimde ve teknolojide yaşanan gelişmelerin önemli bir bölümünde artık yapay zekâ rol oynamaktadır ve önümüzdeki yıllarda da bu yaklaşımın genişleyerek devam edeceği öngörülmektedir. Sayısal veri miktarındaki artış, bu tarz verilen işlenmesi ve onlardan otomatik olarak anlamlar çıkartılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Ekonomik verilere de bakıldığında günümüzdeki en başarılı yazılım şirketlerinin (Google, Facebook, Microsoft gibi) bu alanda çalışan ve bu alana yatırım yapan şirketlerden oluştuğu görülmektedir. Üniversitemizde 2019-2020 öğretim yılında öğrenci almaya başlayacağımız bu program da bu gelişmeler doğrultusunda yetenekli öğrencilerimize yapay zekâ üzerinde iyi bir eğitim vermek ve ülkemizin bu alanda ihtiyaç duyduğu uzman mühendisler yetiştirmek üzere tasarlanmıştır."

Yapay Zekâ Mühendisliği programından mezun olacak öğrencileri ne gibi fırsatlar bekliyor?