İngiltere Huawei ile Anlaştı: ABD ve Google Kızacak...

Boris Johnson, Çinli telekomünikasyon devi Huawei'nin İngiltere 5G ağının yapımında yer alacak anlaşmayı onayladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ulusal güvenlik bahanesiyle müttefiklerinin Huawei ile çalışmasına karşı çıkıyor. Amerikan medyası ise bunu Johnson stratejisi olarak yorumluyor. Temsilciler Meclisi eski üyesi Newt Gingrich, İngiltere'nin bu adımını Washington için" büyük bir stratejik yenilgi "olarak nitelendirdi.

BREXIT SINAVI

İki gün içinde İngiltere resmi olarak Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılacak. İngiltere'nin "en yakın müttefiki" olarak kabul edilen ABD'ye uymaya isteksizliği, dış politika görünümünün değişen bir dünyada nasıl şekil aldığının gösterdi. Amerika ile sıkı sıkıya örülen bağların ardından, Çin'in ekonomik bir ortak olarak artan önemi, İngiltere'nin yeni bir politika izlemesine yol açtı.

Bu nedenle, Washington mutlak hegemonyasının sona erdiği ve bu gerçeği değiştiremeyeceği gerçeği ile yüzleşmek zorundadır. On yedi yıl önce, Birleşik Krallık bir rejim değişikliği operasyonunda ABD'nin yanında Irak'ta savaşa girdi. Irak'ın işgali, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından onaylanmamış, uluslararası hukuka aykırı bir hamleydi. Tony Blair'in hükümeti, George W. Bush yönetimi ile birlikte büyük bir hatanın içindeydi.

ABD ARTIK YALNIZ

Birleşik Krallık, Çinli bir şirketin 5G ağı inşasında yer almasını Washington'un tehditlerine rağmen kabul etti. Londra daha önce de Barack Obama yönetiminin Asya Uluslararası Altyapı Bankası'nı (AIIB) boykot etme çağrısını görmezden gelmişti.

Tehditlerine, kıskanç söylemlerine ve zorbalıklarına rağmen artık neden hegemonyasını kaybediyor. Dünyanın büyük çoğunluğunun Çin ile kapsamlı ticari ve teknolojik bağlara sahip olması ABD'nin karanlık yüzünü aydınlatıyor.

Kaynak: CGTN / Tom Fowdy İngiliz Siyasetçi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı