İstanbul'un Yarısı Orman Desek İnanır mısınız: Megakentte Tarım da Var

İstanbul denin akla beton geliyor ama İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'un yüz ölçümünün yüzde 45,25'i ormanlık alan. TRT Haber'in verdiği bilgiye göre ise topraklarının yüzde 18'i tarıma elverişli.

Türkiye'nin mega kenti İstanbul, sormanlık alanlar, koruma alanları, tabiat parkları ve mesire yerleriyle zengin bir ağaç, flora ve canlı topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Fakat birçok İstanbullu bundan habersiz.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre şehrin 531 bin 300 hektarlık yüzölçümünün 240 bin 353 hektarı, yani yüz ölçümünün yüzde 45,25'i ormanlık alan. TRT Haber'in verdiği bilgiye göre topraklarının yüzde 18'den fazlası ise tarıma elverişli.

İstanbul'da, 126 mesire yeri, 26 tabiat parkı, bir tabiatı koruma alanı, 4 sulak alan, 2 yaban hayatı koruma/geliştirme sahası, 3 yaban hayvanı üretme istasyonu, bir darlık kanatlı örnek avlağı bulunuyor.

Kanola, mantar, kesme çiçeklerin yoğun olarak yetiştirildiği İstanbul'da ayrıca 150 bin küçükbaş, 100 bin büyükbaş hayvan yetiştiriliyor. İstanbul manda yetiştiriciliğinde Türkiye ikincisi konumunda.

Ormanlar ilin hemen her yanına dağılsa da yağışın daha bol görüldüğü Karadeniz kıyılarında, güney kıyıları ve iç bölgelere oranla daha yoğun beliriyor.

İstanbul'da Avrupa yakasının kuzey bölgelerini kapsayan Belgrad Ormanları, kentin en bilinen yeşil alanlarının başında geliyor.

Anadolu yakasında bulunan İstanbul Kent Ormanı, Beykoz'un Yenimahalle ve Ümraniye'nin Hekimbaşı semtleri arasında yer alıyor.

Kayışdağı Ormanı, Anadolu yakasında, Ataşehir ve Maltepe ilçeleri arasında, Kayışdağı-Başıbüyük-Aydos orman hattının en batısında yer alıyor.