fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

Kadın İzleme Merkezleri kuruluyor! İşte detaylar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; şiddet gören, taciz gören tecavüze uğrayan kadınlar için, kamu hastaneleri bünyesinde 'Kadın İzleme Merkezi' açacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kadının güçlenmesi, erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele ve kadına yönelik şiddetle mücadelede ülke düzeyinde eylem planlarını hayata geçiriyor.

İlk Kadın İzlem Merkezi Ankara'da açılması planlanıyor. Alınan bilgilere göre, Kadın İzleme Merkezileri Çocuk İzleme Merkezleri gibi olacak. Şiddet gören, taciz gören tecavüze uğrayan kadınlar, emniyet, savcılık, hastane gibi kurumlarda kapı kapı dolaşmayacak.

Kadın İzleme Merkezlerinin kurulmasının olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizen uzman psikologlar, adli muayenesinin ve diğer işlemlerinin bu tek merkezde yapılmasını öngörüyor.

Kadına yönelik şiddetin fazla olduğu illerde pilot uygulama olarak KİM'leri kurmaya başlayacak. Pilot uygulama örneği olarak Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ‘Tecavüz Vakalarında Klinik Yaklaşım Paketi’ oluşturuldu. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri şiddete uğrayanlar için hükümet tarafından temel hizmet mekanizması olarak sunulan mekanizmalardan biri olmuştu. Hükümetin Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planının hedefleri arasında Kadın İzleme Merkezlerinin yaygınlaştırılması var. 

SON YILLARDA KADIN CİNAYETLERİNDE ARTIŞ VAR

Türkiye’de 2010'dan bu yana 1964 kadın öldürüldü.

Konya’da ise son iki kadın cinayetleriyle bu rakam 63 oldu. Meram’da 15, Selçuklu’da 14,  Karatay’da 8 kadın yakını veya bir erkek tarafından öldürüldü. Bunu sırayla 4 kadınla Ilgın ve Ereğli izledi. Cihanbeyli’de 3, Karapınar, Bozkır, Seydişehir, ve Kulu’da ikişer kadın öldürüldü. Kadınhanı, Akşehir, Doğanhisar, Hüyük, ve Çumra’da ise birer kadın öldürüldü.

Türkiye’de erkek tarafından öldürülen kadın sayısı 267 ile İstanbul birinci sırada yer aldı. İstanbul’u 141 ile İzmir, 106 ile Ankara ve Adana ve 88 ile Gaziantep izledi. 

YIL      SİLAHLI OLAY         KADIN CİNAYETİ       ÖLÜ     YARALI

2015    309 silahlı                        414                         414         91

2016    317 silahlı                        397                         367        109

2017    371 silahlı                        472                         387        204

2018    341silahlı                         477                         391        232