Son Dakika

Kadınlar güçlerini birleştirdi: Siparişlere yetişemiyorlar!

Polatlı'da bir araya gelen ev hanımları kurdukları kadın kooperatifinde ilklere imza atıyor. Selçuklu döneminde kurulan Bacıyan-ı Rum geleneğinden etkilenen ev hanımları kurdukları kooperatifte siparişlere yetişemiyor.

Selçuklu döneminde kurulan Bacıyan-ı Rum geleneğini yaşatmak isteyen Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi gerçekleştirdikleri kadın dayanışmasıyla herkese ilham oluyor. Kooperatifte el ele vererek ürettikleri ürünlerin siparişine yetişemeyen kadınlar, her geçen gün farklı bir ürünü kooperatif bünyesine kazandırıyor.

Tarımsal üretim faaliyetinde bulunmak, ekonomiye katkı sağlamak amacıyla bir araya gelen 13 kadından oluşan Anadolu Bacıları, örnek bir kadın dayanışmasına imza atıyor. Anadolu Bacıları Kooperatifi üyeleri hazırladıkları ürünlerle kendi markalarını oluşturdu. Türkiye'de önemli firmalara ürünler gönderen Kooperatif ortakları, yurt dışına açılıyor.

Benzeri olmaya ürün yelpazesiyle dikkat çeken kooperatifte portakallı havuç reçeli, karpuz pekmezi, pancar pekmezi, çeşitli sirkeler, erişteler ve tarhana en çok tercih edilen ürünler arasında bulunuyor. Mesai kavramı olmadan çalışan kadınlar, aile bütçesine de katkı sağlıyor. Kooperatifte sıfır atıkla çalışılırken, meyvelerin kabukları bile atılmıyor. Kooperatife getirilen her meyve ya da sebze farklı bir ürün olarak değerlendiriliyor.