Kalecik'te neler oluyor?

Yusuf İpekli yazdı:

Ankaramızın 65 km ötesinde yer alan tarihi bir ilçedir Kalecik. Kara üzümü, ayvası, çöreği, çemen çorbasıyla kendine özgü ürünleri bağrında barındıran şirin bir beldedir orası. Şirin bir beldedir çünkü tarih adına, turizm adına, kültürel birikim adına, insan ve insanlık adına ne ararsanız vardır orada.

Bir yanı Kale, bir yanı İdiris Dağı, diğer yanı Kızılırmak…

Coşkun, yiğit, mert ve cömert insanların memleketi.

Severim Kalecik’i. İçim açılır görünce. Buram buram sevda kokar orada, buram buram özlem…

Üzülürüm aynı zamanda. Aklım karışır. Kıskanırım Beypazarı’nı, Kızılcahamam’ı, Çamlıdere’yi…

Hak ettiği yere kavuşamamış olmanın hüznü boğazıma yapışır.

Bir vesile ile Kalecik’ i ziyaret etmek istedik. Sağ olsun Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan kahvaltı sofrasında ağırladı bizi.

Sıcak bir sohbet geçti aramızda. Heyecanlı adam akıllı bir sohbet.

Biz sorduk O anlattı. O anlattı biz dinledik, not aldık. Gelişmeleri yerinde görüp inceledik.

Öncelikle altıncı kilo metrede yer alacak projeden söz etti. Nedir bu proje, altıncı kilometre ne demektir?

Altıncı kilo metre Ankara Çankırı yolunun, Baykuş Boğazı’ndan aşağı doğru inen ve Kalecik’ e dönülen yeridir. Devasa bir meydan. Bu meydandan günde yüzlerce araç geçer, Kalecik’ in altı km dışından. Buradan geçenler Kalecik’ i görmez, göremez. Altı kilo metre ötede Kalecik olduğunu bile bilmez çoğu.

Şimdi buraya dev bir üzüm heykeli yapılıyor.

Yine tam da buraya küçük sanayi sitesi kuruluyor. Proje hazır. Bakanın önünde bu proje, ha imzalandı, ha imzalanacak. Sadece sanayi sitesi mi, hayır. Beypazarı’nın da, Kızılcahamam’ında ürünlerinden daha kaliteli ve özellikli olan organik ürünler de satılacak burada. Gelen giden alış veriş yapacak, esnaf para kazanacak.

Heyecanlı değil mi?Ha gayret başkan, seninleyiz.

Doğalgaz da geliyor Kalecik’e. Soba tarih oluyor galiba. Artık amirin, memurun bahanesi ortadan kalkıyor anlayacağınız.

On iki hektarlık alanda kentsel dönüşüm başlıyor. Eski Pazar yerinin olduğu yerde iki katlı Ankara evleri kurulacak. Tur otobüsleri ile kaleye çıkanlar müthiş manzaralı bir güzergâha açılacak patika yollardan yürüyerek aşağı inecek. Bu alanda kurulu bulunan dükkânlardan tarhana, bulgur, çörek, çemen, kuru üzüm, ayva, salça, erişte, yoğurt, peynir alacak. İncik boncuk sevenler ise süs eşyası.

Kızılırmak daha değerli hale geldi, geliyor. İncirlik parkı eski ihtişamına kavuşuyor. Irmak üzerinde plaj projesi hayata geçiyor çünkü. Motor turlarının başlamasına ramak kaldı.

Yerel imkanlarla iş yapmanın zorluğunu belirtiyor başkan ama örneğin kalkınma ajansından 2.6 trilyonluk bir destek aldığını da vurgulamadan edemiyor. Sanayi bakanı Sayın Mustafa VARANK’ı Kalecik’ te tam gün ağırlamış olmanın Kalecik’ e katacaklarından da…

Kalede henüz detaylı bir kazı çalışması yapılmamış. Özel izinle kazıya başlanacak. Neler çıkacak asırların yıpratamadığı kalede neler. Göreceğiz çok ilgi görecek.

Un fabrikasının açılışmış olması elbette Kalecikli çiftçi için çok önemli bir avantaj. KALBEUN’un ürünleri halk ekmeğe hammadde olmuş bile. Ayrıca diğer belediyelerle yapılan iş birliği hem tanıtım hem de satış anlamında iyi bir gelişme. Selektörün kurulacak olması da…

Bir de Kalecik ununun çiftçiye, üreticiye olan eski borçları ödenirse var ya…

Un fabrikası açılırken şunları düşünmüş başkan: “Üretici alın terinin karşılığını alsın. Kalecikli çalışsın. Satalım, kazanalım ve kazandığımız ile köylere eşit biçimde yatırım yapalım.

Kalecik’te güç zehirlenmesine en azından şimdilik rastlamadık. Gönül belediyeciliğinin iyi bir örneği sergileniyor. Biz de onurlanıyoruz, gururlanıyoruz.

Bir diğer gelişme ise sosyal marketin kurulmuş olması. Sosyal market için sosyal yardımlaşma vakfı aracılığı ile belirledikleri ihtiyaç sahiplerine birer kart dağıtmışlar. Bu kartla ayda üç parçalık alış veriş imkânı sunmuşlar. İhtiyacı olanlar bu markete gelip örneğin bir kazak, pantolon ve gömlek alabiliyorlarmış.

Harika bir uygulama…

Kapalı pazar yeri ve terminalin kurulmuş olması da düzen açısından mühim. Tren seferlerinin yeniden başlaması da…

Bir diğer proje ise hakikaten çok büyük ve çok önemli. ASELSAN ve TÜBİTAK ile birlikte yürütülen İnsansız Hava Araçları Eğitim Geliştirme ve Test Merkezi. Bu tür merkezlerden dünyada bile sayılı iken böyle merkezin ilçemiz Karahüyük sınırlarında kurulacak olması bizim için ayrıca gurur vesilesi.

Cumhurbaşkanının imzaladığı ve 50 kilo metre karelik bir alanda kurulacak şimdiden merkez hepimize hayırlı olsun.

Başkanı heyecanlandıran bir diğer çalışma ise milli aşı ve milli serum tesisinin Eskiköy’de kurulacak olması.

Kalecikspor mu, dediniz? Belediyenin desteği ile olması gereken yere doğru emin adımlarla fırtına gibi ilerliyor. Kulakların çınlasın Sedat Tüfekçioğlu. Kız voleybol takımı da yine belediyenin desteği ile harikalar yaratıyor.

Doğru, galiba Kalecik kabuk değiştiriyor. Galiba makus talimizin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Bu güzel gidişatı bir de siyasette örneğin Kalecik dışındaki ilçelerde, illerde belediye başkanı yahut milletvekili hatta bakan seviyesine taşıyabilirsek her şey daha güzel olacak sanki.

1877 yılında belediye olan Kalecik için hayal bitmiyor, bitmemeli, bitmeyecek. Başkanın benim de sonuna kadar katıldığım, “Bir turist Kalecik’e gelecek, sabahtan akşama kadar burada vakit geçirecek. Bu hayalimizin birinci aşaması. İkinci aşamada ise gelen turist burada konaklayacak.” hayali var ya, müthiş mi, müthiş…

Bu aşamada krizi fırsata çevirmenin önemli olduğunu bildiğimizi biliyor geniş ufuklara doğru ilerleyen Kalecik’ e emek veren tüm canlara teşekkür ediyorum ve diyorum ki galiba Kalecik’te iyi şeyler oluyor.