fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Kobe Bryant’ın ölüm nedeni olan Künt travması nedir?

İnsan vücudunda darbe ve yaralanmaya sebep olan künt travması Kobe Bryant’ın ölüm nedeni olarak duyurulmuştu. Peki Künt travması nedir? Kobe Bryant’ın ölüm nedeni olarak açıklanan künt travması neden olur?

Helikopter kazasında 41 yaşında hayatını kaybeden ünlü basketbolcunun ölümüyle alakalı ses kayıtları ortaya çıkmıştı. Son olarak hayatını kaybedenlerin ölüm nedenlerinin de kazaya bağlı 'künt travma' olduğu açıklandı.

 

KÜNT TRAVMA NEDİR?

Künt travma, vücut kısmına darbe, yaralanma veya fiziksel saldırının neden olduğu travmadır. Kuvvet travması olarak da adlandırılan künt travma, yüksek hız etkisinden de kaynaklanabilir. Künt travma, kontüzyonlar, sıyrıklar, laserasyonlar ve / veya kemik kırıkları gibi daha spesifik tipler geliştiren ilk travmadır.

Yüksekten düşmeler künt yaralanmaya örnektir. Yaralanmanın derecesi; mesafeyle ve yere çarpma hızıyla orantılıdır. İlginç olan yüksekten düşen hastalarda intraabdominal yaralanmalar çok yaygın değildir. Genelde içi boş visseral organ rüptürü görülür ve bu hiçbir zaman hipotansiyon yapmaz. Bununla birlikte retroperitoneal yaralanmalar oldukça yaygındır. Çünkü genellikle aksiyal iskelet yanında yüksek geçiş gücü görülür.