fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Korona kışlaya girmeden askeri hastaneleri açın uyarısı

Koronavirüsün tehdit ettiği alanların başında hastaneler geliyor. Asker alımlarında Şubat-Mart celplerinin devam etmesi, "Salgın kışlaya ulaşır mı" sorusunu akıllara getirdi.

Aydınlık Gazetesi'nden Sıla Kemahlı'nın haberine göre; uzmanlar, ülkemizin jeopolitik konumu gereği askeri sağlık sistemimizin tekrar inşa edilmesinin şart olduğunu belirtiyor.

Eski Gülhane Askeri Tıp Akademisinin de (GATA) Dekanı emekli Tümgeneral Prof. Dr. Mehmet Zeki Bayraktar, iyi askeri hekimin, iyi eğitim alması gerektiğine işaret ederek, GATA'nın önemini vurguladı: “Gülhane gibi bir kurum olmazsa askere iyi hizmet verecek bir askeri sağlık sistemini kuramazsınız.”

'CERRAHLIĞIN ÖTESİNDE EĞİTİMLER'

GATA'da verilen eğitimlerin, cerrahlığın ötesinde olduğunu söyleyen Bayraktar, şöyle sürdürdü:

“Gülhane olmadığı sürece bölgede görev alacak olan tüm askeri personele ilk yardım eğitimleri gibi şeyleri öğretemezsiniz. Diğer üniversitelerde yetişen en iyi cerrahın bildiği, normal kesi yapmaktır. Ama askeri hekimin savaş alanında karşılaşacağı şey, tüm organları dışarı çıkmış birine, kolu bacağı kopanlara müdahale etmektir. Gülhane'de simülasyon programlarıyla, her şeyi öğrenirdik. Gülhane olmadan askeri hastanelerin varlığı anlam taşmaz.”

'GATA HER İHTİYACI ÜRETTİ'

Bayraktar, GATA'nın Sağlık Bakanlığında ihtiyaç duyulan her şeyi her zaman temin eden bir merkez olduğunu belirtti ve ekledi: "TSK'nın ihtiyaç hissettiği her türlü aşıyı üretti. Fonksiyonlarını kaybedene kadar... GATA'nın ortadan kalkması, orduya verilecek sağlık hizmetini de ortadan kaldırmak demek.”

EYLEM PLANLARINI ARTIK AFAD YAPIYOR

Eski GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanı Emekli Tümgeneral Tarık Özkut, salgın gibi olağanüstü durumlarda GATA'lar ve askeri hastanelerin eylem planlarının olduğuna değindi. Özkut, askeri hastanelerin yapısının olağanüstü koşullar için uygun olduğunu dile getirerek, bugün tekrar öneminin anlaşıldığını vurguladı. Özkut, “GATA'lar ve 37 askeri hastane salgın gibi olağanüstü durumlar için hazırlıklıydı. Her hastanenin eylem planı vardı. Çevreye ve birliğe nasıl etki edeceğine dair. Bunlar sürekli güncellenirdi. Şu an bu işleri AFAD yapıyor” dedi.

'SALGINLA MÜCADELEYE UYGUN YAPILAR'

Özkut, “Askeri hastaneler zaten olağanüstü koşullar için var. Yapıları salgınlarla mücadeleye uygundur” ifadelerini kullanarak, şu an kışlalarda bir salgınla karşılaşılmaması için Milli Savunma Bakanlığının gerekli tedbirleri aldığını belirterek “En etkili yöntem koruyucu yöntemler ve nedenlerin ortadan kaldırılması” değerlendirmesinde bulundu.