Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Koronavirüs Sürerken İran'a Yaptırım İnsan Hakları İhlali!

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken ABD'nin ambargosu nedeniyle tıbbi malzeme ve ilaç temin etmekte zorlanan İran'da durum ağırlaşıyor.

Koronavirüs salgınında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının insan hakları ihlaline dönüştü. Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel ABD’nin İran’ı cezalandırmayı bırakmasını isterken, Vatan Partisi genel Sekreteri Utku Reyhan ABD’nin insanlığı hedef aldığını bildirdi. Emekli Büyükelçi Onur Öymen ABD’nin böyle bir dönemde İran’a yaptırımlarının insani olmadığını söyledi. Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal ABD’nin İran’a yaptığını kabul edilemez olduğunu ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgını sonrası “pandami” ilan ederken, ABD koronavirüs salgınının etkili olduğu İran’a yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırdı. ABD’nin bu tutumu bütün dünyada tepkiyle karşılanırken, İran’ın ekonomik sıkıntı nedeniyle koronavirüse karşı mücadelede zayıf kalmasının tüm dünyayı riske soktuğu vurgulandı. İran’ın bir an önce ülkesinde yayılan koronavirüs salgınını durdurması gerektiğini kaydeden uzmanlar, aksi halde dünyanın koronavirüs belasından kurtulmasının mümkün olmadığını belirttiler. Siyasetçiler, diplomatlar, uluslararası ilişkiler uzmanları ABD’nin başta İran olmak üzere tüm ülkeler yaptırımlarına son vermesini isteyerek görüşlerini şöyle açıkladılar:

 

- Eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel:

Küresel çapta bir salgınla karşı karşıyayız. Bu salgına karşı küresel çapta dayanışmaya ihtiyaç var. Bu dönemde küreselleşmeyi doğru yönde kullanmalıyız. Artık dünyada çatışmalar, cezalandırmalar sona ermeli. Bugün dünyada bu konuda en somut örnek İran. İran’a yönelik yaptırımlar bütün dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgınına karşı mücadeleyi olumsuz etkiliyor. Bu devam ederse bundan tüm dünya olumsuz etkilenir. Ancak ABD yönetimi çok garip davranış içinde.

 

- Emekli Büyükelçi Onur Öymen:

İran koronavirüs saldırısına karşı mücadele ederken ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları, İran’ı ekonomik olarak çökertmeye çalışması insan hakları ihlaline dönüşmüş durumda. ABD’nin yaptıklarının insani değerlerle hiçbir bağı yok. İran’da koronavirüsün yayılması sadece İran halkını mahveder. Ayrıca bu devam ederse sadece İran’ı değil tüm dünyayı tehdit eder. Olağanüstü durumlarda olağanüstü kararlar alınır. En azından koronavirüs salgını bitene kadar tüm dünyada yaptırımlara son verilmelidir. Türkiye G-20 toplantısında bütün ülkelere koronavirüse karşı ortak mücadele önerisi yaptı. Doğru bir yaklaşımda bulundu.

 

-Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal:

ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımları artık çok ciddi bir sorun haline geldi. Koronavirüsün tüm dünyada yayıldığı, ölümlerin hızla arttığı, Dünya Sağlık Örgütünün Pandami ilan ettiği bir dönemde ABD’nin birçok ülkeye, özellikle de İran’a yaptırım uygulaması, hatta daha da ağırlaştırması anlaşılır bir durum değil. Böyle bir dönemde ABD’nin yaptığı insani bir tutum değil. Dünya ülkeleri halklarının ABD’ye karşı tepkilerinin artmasına da yol açacaktır. Ayrıca ABD bugüne kadar bu tür politikalardan sonuç alabilmiş de değildir. ABD halkı İran halkının gönlünü kazanacağına vahşi politikalarına devam ediyor. İran halkı uygulanan yaptırımlar nedeniyle koronavirüse karşı gerekli önlemleri tam alamıyor. Bu da başta Türkiye olmak üzere Irak, Suriye, Pakistan, körfez ülkeleri, … için ciddi tehdit. Tabi devamında tüm dünya için. Artık bu konu tüm dünyanın sorunu. ABD koronavirüs salgını geçene kadar İran dahil tüm ülkelere uyguladığı yaptırımları kaldırmalıdır. Şu anda ABD’nin yaptırımlarından korkan firmalar İran’a ilaç dahil medikal ürünler ihracatı yapamıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil.