Son Dakika

Kuran kursunda yaşanan cinsel istismar davasında karar çıktı!

Fıkıh-Der’e bağlı kaçak Kuran kursunda yatılı kalan çocukları istismar ettikleri gerekçesiyle kurs sorumlusu ve eğitmenlerin yargılandıkları davada karar çıktı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, Ümraniye'de Fıkıh Der isimli yatılı Kur’an kursu sorumlusu ve yöneticisi Ömer Işıktekin hakkında 6 çocuğa yönelik “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan, eğitmenlerden Hacı Serkan Bektaş hakkında 2 çocuğa yönelik “çocuğun cinsel istismarı” ve “eziyet” suçlarından, diğer eğitmen Tarık Bektaş hakkında ise bir çocuğa yönelik “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan hapis istemiyle dava açılmıştı.

Soruşturma aşamasında tutuksuz bulunan sanıklar, ilk duruşmada tutuklanmıştı.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar cezaevinden getirilirken, mağdur çocuklar ile taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Mağdurlar, sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi. Sanık avukatları son yıllarda Kuran kurslarında yaşanan olayların bir önyargı oluşturduğunu öne sürerek Kuran kursunun fiziki yapısının istismar olayı için uygun olmadığını iddia etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, iyi hal indirimi uygulayarak sanık Ömer Işıktekin’in beş çocuğa yönelik “çocuğun zincirleme cinsel istismarı”, üç çocuğa yönelik ise “eziyet” suçlarından toplamda 76 yıl 11 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı.

Sanık Hacı Serkan Bektaş’ın ise iki çocuğa yönelik “çocuğun zincirleme cinsel istismarı” suçundan toplamda 37 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti diğer sanık Tarık Bektaş’a ise bir çocuğa yönelik “çocuğun zincirleme cinsel istismarı” suçundan 25 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti.