Küresel kıtlık 2 katına çıkabilir!

Ankara Havadis - Çeviri Haber

Birleşmiş Milletler (U.N.) uyarıyor. Koronavirüs kaynaklı ve kutsal kitaplarda anlatıldığı gibi bir kıtlık mevcut küresel açlığı iki katına çıkarabilir.

6 Şubat 2020de Dünya Gıda Programı (WFP) Güney Sudandaki köylülere tahıl, yiyecek ve çeşitli ihtiyaçları içeren yardım kolileri dağıttı.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Program Salı günü yayınladığı verilerde gıda güvenliği olmayan (acute food insecurity) insan sayısının 2019'da 135 milyon iken bu yılın sonuna kadar 265 milyona yükseleceğini tahmin etti.

Bu büyük ölçüde koronavirüs kökenli ekonomik baskıların, ücretleri, tedarik zincirlerini ve insani yardımları düşürmesi sonucu 130 milyon kişinin daha açlık sınırlarında yaşayacak olması demektir.

İMFnin geçen hafta yaptığı uyarıda küresel ekonomi muhtemelen dünya büyük buhranından beri yaşanacak en kötü mali krizini yaşayacak ve sonuçta bu yılki küresel büyümenin virüs kaynaklı olarak tahminen %3 ile sınırlanacağı bildirilmiştir.

AÇLIK SALGINI

WHP genel direktörü David Beasley, Salı günü birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine hitaben yaptığı konuşmada dünyanın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en kötü insani krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Aynı zamanda COVİD-19 dünya salgını ile bağlantılı olarak ta bir açlık salgını eşiğindeyiz dedi.

Beasley WHP nin şu anda yaklaşık 100 milyon kişiye gıda yardımı sunduğunu belirtti, ancak koronavirüsün onlara ulaşılmasını zorlaştırabileceği uyarısında bulundu ve Birleşmiş Milletleri daha fazla yardım sağlamaya çağırdı.

Beasley video konferansında ayrıca bu insanlara ihtiyaç duydukları hayat kurtarıcı yardımla ulaşamazsak analizlerimiz 300,000 kişinin 3 aylık periyotta her gün açlıktan ölebileceğini söyledi. "Bu Covid-19 nedeniyle olan açlık artışını kapsamıyor" diye de ekledi.

Beasley, küresel insani tedarik zincirlerini hareket ettirebilecek lojistik merkezleri ağı kurmak için 350 milyon dolarlık yeni fon istedi.

Eğer ticaretteki aksaklıkları, fonlama kesintilerini ve güvenli erişimi şimdi hazırlamaz ve harekete geçmezsek ‘’Birkaç ay gibi kısa bir zaman süresinde tıpkı kutsal metinlerde bahsedilen çapta uzun süreli yoğun kıtlıklarla karşılaşabileceğimizi söylemeliyim’’ dedi.

Geçen yıl çatışmalardan, ekonomik krizlerden, iklim değişikliklerinden etkilenen ve akut gıda kıtlığı riski olan 10 ülke vardı ve bunların en kötü durumda olanları Yemen, Venezuela, güney Sudan ve Nijerya idi.

WHP'nin söylediğine göre 2020 de çatışmalardan, küresel (makro-ekonomik) krizden, iklim değişimi şokundan, parazit ve haşerelerden en kötü şekilde etkilenerek gıda krizine giren ilk ülke Yemen oldu.

Bu arada rapor doğu Afrika boyunca muhtelif çöl çekirgesi sürülerinin "akut gıda güvensizliğini" arttıracağını da öngördü.

WHP'nin kıdemli ekonomisti Arif Husain salı günü yaptığı açıklamada, koronavirüs krizinin "hayatı zaten bir ipliğe asılı duran milyonlarca insan için felaket olabileceğini" söyledi.

"Karnını ancak yevmiye alabilirse doyurabilen, günübirlik yaşayan sayıları milyonları geçen kişiler için bir çekiç darbesi’’ dedi ve ekledi." Sokağa çıkma yasakları ve karantinalar, küresel ekonomik durgunluk zaten yuvalarının yumurtalarını yok etti. Covid-19 gibi tek bir şok bile onları yuvadan yuvarlamak için yeterlidir.

Çeviren: Ersin TALUN