Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Lösemi tedavi edilebilen bir hastalıktır

Lösemi, çocukluk çağında görülen kanserler arasında tedavi şansı en yüksek kanser türlerinden biridir ve Lösemi tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğünden, çocuklarda en sık görülen kanser türü olan lösemi hastalığıyla ilgili toplumda farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında yazılı açıklama yapıldı.

Löseminin çocukluk çağında görülen kanserler arasında tedavi şansı en yüksek kanser türlerinden biri olduğu vurgulanan açıklamada, modern tedavi protokolleri ile akut löseminin genel anlamda tedavi şansının %70-75 oranında olabileceği kaydedildi.

Bazı lösemi tiplerinde bu oranın %90'ın üzerine çıkabildiği aktarılan açıklamada, halk arasında kan kanseri olarak da bilinen ve tedavi edilebilen bir hastalık olan löseminin, diğer hücrelere dönüşme özelliği olan hücrelerde görülen bir kanser türü olduğu, bu hastalığın sıklıkla beyaz kürelerin öncül hücrelerinde başladığı anlatıldı.

Açıklamada, löseminin klinik belirtilerinin birçok hastalık ile karıştırılabileceği belirtilerek, halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinde kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları gibi belirtilerden birinin veya birkaçının olması durumunda, vakit kaybetmeden çocuk kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulması gerektiği vurgulandı.

Lösemi tedavisinin, tam donanımlı, çocuk kan ve kanser hastalıkları bölümü bulunan bir hastanede ve bu alanda uzman hekimler tarafından yapılması gerektiği kaydedildi.