Metin Feyzioğlu'ndan İnfaz Değişikliği Yasası Hakkında Açıklama

TBB Başkanı Feyzioğlu, uyuşturucu suçlarında yakalananın durumuna göre farklı ceza uygulamasına gidilebileceğini belirtti.

Yeni infaz düzenlemesi ile ilgili olarak hazırlanan taslak Ak Parti tarafından CHP ve İyi Parti’ye de sunuldu. Muhalefet partilerinden gelecek görüşler doğrultusunda son şekli verilerek gerekli yasal düzenleme için sürecin başlatılacağı öğrenildi. 

Aydınlık'a konuşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu tartışılan taslağın son halinin henüz kendilerine ulaşmadığını belirterek, şu anda 100 bin civarında yatak varken, cezaevlerinde 380 bin kişi bulunduğunu, yeni bir düzenleme ile cezaevlerinde kalan sayısının azaltılmasına ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Yapılacak düzenlemede kırmızı çizginin terör cinsel istismar, kadın cinayetleri ve tasarlayarak adam öldürme suçları olması gerektiğini vurgulayan Feyzioğlu, “Bu suçlar tartışılmamalı. Bu suçlardan cezaevinde olanların dışarı çıkmalarına izin verilmemeli” dedi.

Şu anda uyuşturucuyu imal etmenin ve satmanın cezasının eşdeğer olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, 5-10 gram uyuşturucu yakalananla 50-10 kg uyuşturucu yakalanan arasında farklı ceza uygulamasına gidilebileceğini belirtti. Feyzioğlu Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak değişiklikle sorunların giderilebileceğini belirtti.