fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

MHP Ankara başkanı: CHP Türkiye'ye zararlı bir cemiyettir

MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, yaptığı açıklamada "Türk milletinin  verdiği bağımsızlık mücadelesinin manevi direkleri üzerine kurulmuş bulunan Cumhuriyet Halk Partisi geçen zaman içerisinde zararlı cemiyet halini almıştır" ifadelerine yer verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Baştuğ, yaptığı açıklamada, "Bir Türkiye partisi olarak ve Türk milletinin verdiği bağımsızlık mücadelesinin manevi direkleri üzerine kurulmuş bulunan Cumhuriyet Halk Partisi geçen zaman içerisinde cumhuriyeti de, halkı da, partiyi de kenara itmiş Türk ve Türkiye düşmanlarının yuvalandığı bir 'zararlı cemiyet' hâline gelmiştir" dedi.

Türkgün'de yer alan açıklama metninde şu ifadeler yer alıyor:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dönemin son Türk yurdunun işgali üzerine Anadolu’nun her bir köşesinde başlayan yerel kurtuluş hareketlerini Sivas Kongresi’nde 'Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti' ismiyle bir araya getirmiştir.

Bağımsızlığı karakteri bilen büyük Türk milleti 'Her Türk asker doğar' anlayışı ile bu Cemiyet etrafında yekvücut olarak bağımsızlık mücadelesi vermiş ve 'mal bulduğunu zanneden' Mağribîleri geldikleri yere göndermiştir. Kimi ise geri dönememiş, işgal etmeye geldikleri topraklar, mezarları olmuştur.

Büyük Gazi zaferin ardından 'Anadolu ve Rumeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti'ni partiye dönüştürme hedefini 9 Eylül 1923 tarihinde duyurmuş ve 'Halk Fırkası' 11 Eylül 1923 tarihinde resmen kurulmuştur.

Bir Türkiye partisi olarak ve Türk milletinin verdiği bağımsızlık mücadelesinin manevi direkleri üzerine kurulmuş bulunan Cumhuriyet Halk Partisi geçen zaman içerisinde cumhuriyeti de, halkı da, partiyi de kenara itmiş Türk ve Türkiye düşmanlarının yuvalandığı bir 'zararlı cemiyet' hâline gelmiştir."