MHP’li vekil: HDP kapatılmalı vekilleri tutuklanmalı

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, HDP’nin 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir ihanet olarak değerlendirerek, “HDP derhal kapatılmalı, vekilleri tutuklanmalıdır” dedi.

Aydınlık'tan Olcay Kabaktepe'nin haberine göre, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, HDP’nin önceki gün 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Enginyurt, şöyle konuştu:

“HDP önceki gün yine büyük bir ihanete imza atarak 24 Nisan 1915 tarihinde Ermenilere soykırım yapıldığını belirten bir basın açıklaması yapmıştır. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türk milletine karşı açıkça bir ihanettir. Bu ihanete karşı derhal savcıların harekete geçmesi, mahkemelerin dava açması ve HDP'nin kapatılması gerekmektedir. Türkiye'de Ermeni soykırımı olmadığı halde bu ülkenin Cumhurbaşkanı dahil, 'Gelin tarihçiler bu işi tartışsın. Biz arşivimizi açmaya hazırız' demesine rağmen bu sese kulak vermeyip, tarihçilerin bu olayı tartışmasına müsaade etmeyip hâlâ yalan yanlış iftiralarla 'Ermeni soykırımı var' diyen HDP kapatılmalıdır. HDP'ye sormak lazım. Ermeniler 1915 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 500 binin üzerinde Kürt ve Müslüman vatandaşımızı öldürdü. Yani ölenler, katledilenler, tecavüze uğrayanlar Kürt. HDP işbirlikçi bir partidir. Dış güçlerin kontrolünde bir partidir. Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türk milletine ihanet eden bir partidir. Derhal kapatılıp vekilleri tutuklanmalıdır.”