fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

O meydanın ismi değişiyor!

Uzun süredir halk içinde tartışmalara neden olan  Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'nın isminin değiştirilerek Tarık Akan Meydanı yapılması konusu, Bakırköy Belediye meclis toplantısında alınan karar ile kabul edildi.

Bakırköy Belediye Meclisinin Şubat ayı ikinci oturumunda, en dikkat çekici olan gündem maddesi, halk arasında ‘’Özgürlük Meydanı’’ olarak da bilinen Cumhuriyet Meydanı’nın isminin değiştirilip, ‘’Tarık Akan Meydanı’’ olması önergesiydi. Başkanlık teklifi olarak gelen önerge, yapılan oylama sonucu AK Parti Gurubu ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık, CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Önergenin kabul edilmeden önce komisyonda değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek itiraz eden AK Partili Meclis Üyesi Servet Toromon’a, Meclis Başkanı Mahir Çelik cevap verdi. Çelik, Toromon’a cevap olarak Dr. Bülent Kerimoğlu'nun vatandaşlardan gelen teklife dayanarak böyle bir önergeyi direk başkanlık teklifi olarak meclise sunduğunu ifade etti.

Alınan isim değişikliğine vatandaşların itiraz ettiği gelen bilgiler arasında. Vatandaşlar, İncirli Caddesi’nin isminin değiştirilip Tarık Akan olmasını istediklerini söyleyerek Cumhuriyet kelimesinin Bakırköy’ün en anlamlı mekanından silinmesi bizi rahatsız eder’ ifadelerini kullandılar.