fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

O profesörden uyarı: "Oyuna gelmeyelim!"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın The Guardian'a yaptığı skandal açıklamalara tepkiler çığ gibi büyüyor. Bir tepki de Prof. Dr. Emete Gözügüzelli'den geldi, 'bu bir psikolojik harekattır, oyuna gelmeyelim' dedi.

26 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olan ve İngiliz The Guardian'a konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye bağlanması konusunun, Türkiye'nin kendi çıkarlarına da aykırı olduğunu söyledi.

Mustafa Akıncı, federal çözüme tez zamanda varılmazsa bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceği uyarısı yaptı. Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini belirten Akıncı, Türkiye'ye ekonomik bağımlılığı azaltma arzusunu dile getirdi, Türkiye'ye bağlanma ihtimalini 'korkunç' diye niteledi.

Akıncı'nın skandal sözlerine Türkiye'den tepkiler peş peşe gelmeye devam ederken Akdeniz Üniversitesi Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emete Gözügüzelli de sosyal medyadan kısa bir video yayınlayarak Akıncı'nın açıklamalarına tepki gösterdi.

Gözügüzelli videoda, "Türkiye, Kıbrıs'ta sanki bir ilhak konumundaymış gibi yansıtılıyor. Türkiye, sanki Kıbrıs Türkleri istemeden orada bulunuyormuş gibi ulusal basında yansıtılıyor. Bu oyundur, psikolojik bir harekattır. Türk kamuoyunun bunlar karşısında Kıbrıs davasından vazgeçmesi hedefleniyor. Bu oyuna gelmeyelim. Kıbrıs Türkleri bu şekilde düşünmüyor." ifadelerine yer verdi.

İşte o videonun tamamı: