fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Pilot Tümgeneral Karataş Pistten Çıkan Uçağı Analiz Etti

Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, pistten çıkan uçağın neden parçalanmış olabileceğini anlattı.

Katıldığı bir TV programında uçağın pistten çıkış sebeplerini değerlendiren Beyazıt Karataş şu ifadeleri kullandı:

Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kazaya Neden olan hususları asli ve talihi nedenler olarak ikiye ayırmak gerekir. Asli neden burada bütün Türkiye’nin birçok yerinde kötü hava şartları yani meteorolojik şartlardır. Uçağın İzmir’den kalkıp İstanbul’a gelmesine kadar herhangi bir arıza raporu yok. İner inmez piste tekerlerini koyuyor ve pistten dışarı çıkıyor. Burada ortaya çıkabilecek olan nedenlerin hepsi uçağın kara kutusunun incelenmesi, pilotlarımız yaşıyorsa; ağır yaralı olduklarını düşünüyorum. Büyük hasar görmüş olması gibi bir görüntü var. Herşey bunlar yapıldıktan sonra ortaya çıkacak. İzleyenler için ve yolcu yakınları açısından bazı yorumlar yapacağım. Bu tür yağışlı havalarda indiği andan itibaren pistte biriken su birikintisi su yastığı oluşması bilinir. Araya su tabakasının girmesi uçağın fren yapmasını zorlaştırır ve kaymasına neden olur. Buradaki görüntü uçağın piste indikten sonra su yastığının oluşması

Su birikintisiyle uçak tekerleri arasında piste tutunmasını engelleyen bir su tabakası oluşuyor. Buna su yastığı denir. Uçak tekerleri bu su yastığı üzerinde hareket ediyor ve fren yapamıyor. Uçakların tekerlerinin piste temasını engelleyen su yastığı kaymasına neden oluyor. Bu kazanın birinci nedenleri arasında su yastığı geçiyor. Pistlerde yağışlarda ve kötü havalarda her zaman su birikintisi olur. Su yastığı her uçağın başına gelmeyebilir ya da indikten bir süre sonra da gelebilir. Böyle yağışlı havalarda uçağın bir an önce piste tutunması sağlanması kaymaması için bir tekniktir. Bunların hepsi inceleme sonucunda ortaya çıkacak. Karada da havada da tekerler arasında su yastığı oluşur. Fren yapsanız bile frenleriniz tutmaz ve kayarak devam eder. Bir şey daha var uçaklar indikçe pist başlarında lastik izleri kalır. Bunlar belirli periyotlarla temizlenir. Nedeni şudur yağışlı havalarda plastik parçaları hava yastığı oluşmasına katkı sağlar. Lastik izleri oturma noktalarında hep olur. Yağışlı havalarda lastik parçacıkları bile su yastığına girmenize sebep olabilir. Çok kısa bir süre içerisinde ilk kaza raporu çıkacak.

Görgü tanığının ifadelerine de başvurulacak. İfadeleri Ulaştırma Bakanlığına ulaştırmak gerekiyor. Bu tür rüzgarlı havalarda rüzgarın hamlesi diye bir olay var. Örneğin 40 km olan hızını 60 km’ye çıkartır. Uçağın düzgün bir şekilde inmesini engeller. Uçak yaklaşırken ortaya çıkan hamleli rüzgar düzgün inişi engellemiş gözüküyor. Bunların hepsi değerlendirilecek, bu da meteorolojik bir olay. Çok daha tehlikeli bir durum ortaya çıkabilirdi.

ankarahavadis.net