Sağlık Bakanı Koca, TTB’nin iddiası için ne dedi?

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşanan ölümleri raporlarken, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği kodlara uymadığını, doğal ölüm olarak kayda geçtiğini iddia etmişti.

TTB Merkez Konseyi, Şubat ayından itibaren yaşanan ölümlerin kayıtlarının gözden geçirilmesini istemişti. İlgili açıklamasında kuruluş, "Ölüm belgelerinin doğru biçimde düzenlenmesi, epidemiyolojik analizler ve halk sağlığı çalışmaları için doğru ve güvenilir bilgilerin oluşturulması için zorunludur" ifadesini kullanmıştı.

Gazetecilerin TTB’nin iddiasını sorması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütünün Türkiye ile ilgili hiçbir sorunu yok. Sorun olduğunu söyleyenler DSÖ Avrupa Bölge Direktörünün açıklamasına baksınlar. Üstelik bizim hem vaka hem ölüm sayılarını ne kadar şeffaf yaptığımızı belirten açıklamaları da oldu. DSÖ, şunu net söylüyor: PCR testi yani moleküler taramanın yapılmadığı ülkeler için bir kod, bunun dışında PCR testinin yapıldığı ülkeler için de ikinci bir kod veriyor. Türkiye için verilmesi gereken kod doğrulanmış vaka tanımı şeklindedir. Bu konuda hiçbir sorun yok, DSÖ de bizim bildirimlerimizi takdirle anıyor. Biz ülkemize, sağlık ordumuza güvenelim. Ölüm sayılarımızdaki düşüş sağlık çalışanlarımızın tedavideki farklı yaklaşımındandır. Bunu yayınlarla da dünyaya göstermek istiyoruz.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TEMSİLCİSİ DE YALANLAMIŞTI

Sağlık Bakanlığının verileri DSÖ’ye şeffaf bir şekilde iletmediği iddialarını DSÖ Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, Türkiye’nin koronavirüse karşı verdiği mücadele ile dünyaya örnek bir ülke olduğunu belirterek yalanlamıştı.

Ursu, Türkiye’nin süreci şeffaf bir şekilde yürüttüğünü de ifade etti.