fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Sosyal medyanın gündemine oturdu: Hantavirüs yeni mi çıktı?

Sosyal medyada Coronavirüs korkusu üzerinden yeni bir algı yaratılıyor. Global Times'ta yer alan bir haberin ardından "Hantavirüs" korkusu da başladı. 

Hantavirüs, bir anda sosyal medyanın gündemine oturarak en çok konuşulan konular arasına girdi. Sebebi ise Global Times’ta yer alan bir haber...

Habere göre; Yunnan’dan Shandong’a otobüsle dönen bir kişi hayatını kaybetti ve yapılan testte hanta virus pozitif çıktı. Otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı.

Peki "Hantavirüs" nedir, ne zaman ortaya çıkmıştır, bulaşıcı mıdır? İşte detaylar...

Hantavirüs ilk ne zaman çıktı?

Hantavirus ilk defa 1978 yılında izole edilmekle birlikte ateş ve böbrek yetmezliğiyle seyreden hastalık tablosu yaklaşık bin yıl önceki Çin metinlerinde tanımlanmaktadır.

1900-1950 yılları arasında Çin, Kore, Rusya ve İskandinav ülkelerinde siper nefriti, hemorajik nefrozonefrit ve nephropathia epidemica gibi isimlerle adlandırılan salgın hastalık tabloları tanımlanmıştır. Kore Savaşı (1950-1953) sırasında 3000’den fazla Amerikalı ve Koreli askerin etkilendiği “ateş, şok ve böbrek yetmezliği” ile seyreden bir salgın hastalık ortaya çıkmış ve bu tablo “Kore Kanamalı Ateşi” olarak adlandırılmıştır.

Hantavirüs Amerika, Avrupa ve Asya’da mevcut

Hantaviruslar, Bunyaviridae ailesinin Hantavirus cinsinde yer alan, kemirici (rodent) veya böcekçil (insektivor) kaynaklı, zarflı bir RNA virusu grubudur. Her hantavirus tipi o tipe özgü bir kemirici türü tarafından taşınır. Günümüze kadar 45 civarında hantavirus tipi saptanmış ve en az 20 tanesi insanlarda infeksiyon etkeni olarak gösterilmiştir. Hantaviruslar kemiricilerde çoğunlukla asemptomatik fakat kronik bir infeksiyona neden olur.

Kemiriciler idrar ve dışkılarıyla aylarca çevreye virus saçarlar. Amerika kıtasında bulunan hantavirus tipleri (Sin Nombre virusu, Andes virusu, Laguna Negra virusu, New York virusu vb.) hantavirus pulmoner sendromuna (HPS) neden olur ve oluşan infeksiyonun öldürücülüğü oldukça yüksektir (%30 civarında).

SIKLIĞI NEDİR?

Dünya’da Hantavirüsün yıllık insidansı(sıklığı) 60-150 bin arasındadır ve bunların %90’ı Çin, Kore ve Rusya’dan bildirilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinde retrospektif yapılan bir sürveyansta 1990-2006 yılları arasında toplam 33 587 hantavirus infeksiyonu olgusu saptanmıştır. Avrupa’daki olguların %90’a yakını İskandinav ülkelerinden bildirilmektedir.

Üzülerek söylemekteyiz ki yılda 60-150 bin kişide görülen bu virüs şuan sanki yeni çıkmış gibi aksettiriliyor ve korku yayılıyor. İşin başka boyutu ise bu virüs fare gibi kemirgenlerle bulaştığı için buradan Çin’in yemek kültürü eleştiriliyor. Hantavirüse Amerika ve Avrupa’da da rastlanıyor. Virüs ve salgınların siyasi ve ideolojik argüman haline getirilmemesini umuyoruz.

HANTAVİRÜS İNSANDAN İNSANA BULAŞMIYOR

Hanta virus, coronavirüsün aksine insandan insana bulaşan bir virüs değil. Yapılan araştırmalara göre, bu virüsün bulaşması için kişinin bir kemirgenle ya da kemirgen dışkısıyla temas etmesi gerekiyor. Uzmanlar, sağlıklı bireylerin hanta virüse maruz kaldıklarında HPS (hanta virüs pulmoner sendromu) riski altında olduğunun altını çiziyor.