Son Dakika

Trump'a tepkiler yağdı!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekât hazırlığı sırasında sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Türkiye’yi tehdit etmişti.

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin Suriye'ye yapacağı operasyon öncesi Türkiye'nin “sınırı aşması” halinde Türk ekonomisini mahvedeceğini belirten bir tweet paylaştı.

Trump’ın bu paylaşımının hemen ardından tepkiler de gecikmedi. Birçok siyasi isim, Trump’ın tehdidinin önemsiz olduğunu Türkiye’nin bu tehditlere boyun eğmeyeceğini vurguladı.

VATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI DR. DOĞU PERİNÇEK

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Türkiye ekonomisini mahvederim' tehdidine İngilizce ve Türkçe yanıt verdi: Trump sen ancak ABD’yi mahvedebilirsin!

Perinçek, Trump'ın tivitine verdiği yanıtta, "Mr. Trump you can destroy only USA (Trump sen ancak ABD’yi mahvedebilirsin)" diye yazdı. Perinçek, #MahvolursunTrump etiketini de kullandı.

 

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEMİH YALÇIN

Semih YalçınABD Başkanı Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Yaptığı Twitter paylaşımında,

ABD Başkanı Donald Trump; Türkiye'nin, Suriye'de kendisinin istekleriyle çelişen bir adım atması hâlinde Türk ekonomisini mahvedeceğini söylemiş. Hadi ordan densiz! Hadi Ordan!

Türkiye tehditlere, blöflere pabuç bırakmayacak büyük bir devlettir. Mister Trump, sen Türk ekonomisini hedef alan bir adıma cüret edersen, bir daha Orta Doğu'ya asla ayak basamazsın. O takdirde dünyanın jandarmalığını unut!” ifadelerinde bulundu.

 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Belediye Meclisi ekim ayı ikinci oturumunda yaptığı konuşmayla ABD Başkanı Donald Türkiye'ye yönelik tehdit mesajına tepki gösterdi. Mansur Yavaş "Türkiye'nin kimseden korkacak hali yoktur" dedi.

"Türkiye devletini muhatap aldı ve hedefine koydu. Bizler Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri olarak diyoruz ki Türkiye'yi hadsiz bir şekilde tehdit etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Türkiye'nin kimseden korkacak hali de yoktur. Çünkü Türkiye bildiğiniz gibi böyle zor dönemlerde kurtuluş harbinden daha öncesinde ve daha sonrasında bir ve beraber olmasını her zaman göstermiştir. Bir ve beraber olarak içerisinde en ufak bir muhalif ses çıkmadan eğer yapabilecekleri bir şey var ise Türkiye devletine karşı Türkiye'deki 82 milyon ferdin tümünün karşısında olduğunu bilmesini isteriz. Trump'ı saygı göstermeye davet ediyoruz.”

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI TEMEL KARAMOLLAOĞLU

Saadet Partisi'nin YouTube kanalından, parti Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ABD Başkanı Donald Trump hakkında kullandığı sert ifadeler paylaşıldı.

Karamollaoğlu, "Dünya kaynıyor. Amerika'nın başında bir adam geldi. Yani kovboy. Maalesef bazıları tarif ediyor bir devlet başkanına bunu söylemek doğru değil ama Amerika'nın başına affedersiniz terbiye edilmemiş aygır gibi birisi geldiğinde sadece tekmeliyor ve yıkıyor. Şuan da başta bulunan Trump'ın da yaptığı bundan ibaret. Sadece kendi memleketinde değil, dışarıda da bu zararı görüyor" dedi.

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER

Meral Akşener, ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye'ye yönelik açıklamasına tepki göstererek “bu açıklama devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan açıklamadır” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomisini ve Türk milletini tehdit etmek diplomatik bir rezalettir. Bu tür bir yaklaşım ve özellikle ekonomik tehditler karşısında 'dostluk ve müttefiklik' kavramları ağır bir yara almıştır. Buradan, büyük devlet adamı İsmet İnönü'nün ders niteliğindeki sözüyle, Sayın Trump'a sesleniyorum; 'Yarın yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır' Bu hep böyle olmuştur. Suyu çıkmış arkadaşlık ilişkileri, bu gerçeği değiştiremez. Sayın Erdoğan'a da bir çağrı yapıyorum; Bu hadsizliğe en net ve en uygun cevap, Fırat'ın doğusuna girip, terör koridorunu yarmaktır. Milletimizin de bizim de beklentimiz budur." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ

TKP, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, sosyal medya üzerinden halkımıza savaş ilan etti. Ancak halkımızın yanıtı tweet atmak olmayacak” diyerek "NATO’dan çıkılsınvurgusu yaptı.

“Trump ABD emperyalizminin en küstah ve zorba hizmetkârlarından biridir. Bütün dünyaya paranın ya da silahın gücüyle hükmetmeye çalışmakta, ABD’nin uluslararası alanda sarsılan hegemonyasını geri kazanmaya uğraşmaktadır.”