Trump'ın Erdoğan'a küstah mektubu ortaya çıktı!

ABD Başkanı Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  9 Ekim 2019 tarihini taşıyan mektubu gündeme bomba gibi düştü.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup sosyal medyayı karıştırdı. Kamuoyu mektuba önce inanmadı ama daha sonra Beyaz Saray'dan doğrulama geldi.

Trump mektupta, PYD ile anlaşma yap diyerek Erdoğan’ı uyarıyor, “Suriye insancıl bir yolla çözülmezse Türkiye ekonomisini mahvedebileceği” tehdidini de tekrarlıyor.

İşte o mektubun Türkçesi:

“Sayın Başkan, İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Pastör Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. (SDG Komutanı) General Mazlum (Kobani) seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum. 

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak göreceğim. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım.”

trump-ın-mektubu