Son Dakika

Trump'ın Planına Karşı Arap Birliğine Toplantı Çağrısı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın işgal planını görüşmek üzere Arap Birliği’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği’ne, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırdığı sözde barış planını görüşmek üzere olağanüstü toplantı çağrısında bulundu.

Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed ed-Dik, yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatıyla bakanlığın, Arap Birliği’nden dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı yapılması talebinde bulunduğunu belirtti.

Toplantıya Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın da katılacağını kaydeden Dik, “Filistin, Arap ülkelerinden Trump’ın sözde barış planına karşı açık bir tavır takınmalarını talep ediyor” dedi.

CESUR KARARLAR ALALIM

Hamas, Mahmud Abbas’ın ulusal toplantı çağrısını memnuniyetle karşıladığını ve toplantıya katılacağını duyurdu.

Ayrıca Hamas Hareketi, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı sözde barış planını, “yeni bir büyük felaket” (Nekbe) şeklinde nitelendirdi.

Hamas sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı yazılı açıklamada, “Yüzyılın Anlaşması planı Filistin halkı için yeni bir Nekbe ve bu halka yönelik çifte (ABD-İsrail) bir saldırıdır” ifadesini kullandı.

Söz konusu sözde barış planını akamete uğratma ve Filistin halkının çıkarlarını korumanın tüm Filistinlilerin görevi olduğunu kaydeden Berhum, bunun için cesur kararlar alınması ve genel bir seferberlik hali ilan edilmesi gerektiğini kaydetti.

Söz konusu plana karşı koymak için Filistin genelinde direniş hareketlerinin dozunun artırılması gerektiğine işaret eden Berhum, Filistin yönetimine İsrail’le güvenlik alanındaki koordinasyonu acilen durdurma, İslam dünyasına da Filistin halkını destekleme çağrısı yaptı.

İÇERİDE BİRLEŞMELİYİZ

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdiği sözde barış planını akamete uğratacak fiili bir karar alacaklarını söyledi.

Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi olarak da görev yapan Ahmed, Trump’ın Yüzyılın Anlaşması planına ilişkin açıklamalarda bulundu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Trump’ın planı açıklamasının ardından FKÖ, Fetih Hareketi Merkezi Komitesi, güvenlik yetkilileri ve Başbakanla bir toplantı yapacağını ve bu toplantıya Hamas ile diğer Filistinli grupların da çağrıldığını aktaran Ahmed, “Filistin yönetimi, Trump’ın ortaya attıklarını akamete uğratacak uygulanabilir resmi bir karar alacak. ABD’nin planına karşılık, FKÖ ile İsrail arasında imzalanan tüm anlaşmalardan kurtulmanın zamanı geldi” dedi.

Ahmed, kendilerine ve planı engelleme güçlerine inandıklarını dile getirdi.

Filistin’deki siyasi ayrılığın bitmesi, İsrail’e ve sözde barış planına karşı bir olunması gerektiğini vurgulayan Ahmed, “İçeride birleşip, güçlenemezsek kimse bize yardım edemez. Her şeyin temeli birlik” dedi.

İSRAİL’DEN YIĞINAK

İsrail ordusu, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planını açıklaması öncesinde, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Ürdün Vadisi’ne ek asker gönderme kararı aldı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “Yapılan durum değerlendirmesinin ardından Ürdün Vadisi’ndeki birliklere piyade asker takviyesi yapılması kararlaştırıldı” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bölgeye gönderilecek ek asker sayısı ve zamanına ilişkin ise detay verilmedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 17 Eylül 2019’da yapılan erken seçimler öncesi Filistin toprağı olan Ürdün Vadisi’ni ülkesine “ilhak” edeceği vaadinde bulunmuştu.

Netanyahu, 2 Mart’ta tekrarlanacak erken seçim için hazırladığı kampanyasında da söz konusu “ilhak” vaadini yinelemişti.

İsrail ordusunun Ürdün Vadisi’ne ek asker gönderme kararının ABD Başkanı Trump’ın sözde barış planını açıklamasına saatler kala alınması dikkati çekti.

Ayrıca yine açıklama öncesi İsrail ordusu, yıllar sonra ilk defa Givati isimli birliğini Batı Şeria’da konuşlandırdı.

Gazetemizin baskıya gittiği saatlerde Trump, Filistin sorunununa çözüm bulma iddiasıyla ortaya attığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ planını henüz açıklamamıştı. Fakat Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın “yüzyılın şamarı” olarak nitelendirdiği planın, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkı lehine hiçbir şey içermediği biliniyor.