TSK'dan FETÖ'ye Ağır Darbe: Kaç Kişi İhraç Edildi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın onayıyla OHAL'in kaldırılmasından bu yana 4 bin 562 personel TSK'den ihraç edildi, 531 emekli askerin rütbeleri geri alındı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türk Silahlı  Kuvvetleri, bir yandan koronavirüs salgınına karşı çeşitli önlemler almaya devam  ederken diğer yandan her türlü terör örgütüne yönelik mücadelesini sürdürüyor.  

Önceki uygulama sonuçlarına göre müşterek olarak belirlenen kıstaslar  kullanılarak yapılan değerlendirme ve teklifler doğrultusunda bakan onayıyla  OHAL'in kaldırılmasının ardından TSK'den bugüne kadar ihraç edilen personel  sayısı 4 bin 562 oldu. Söz konusu ihraç işlemlerinin 3 bin 554'ü geçen sene,  1003'ü ise bu yıl gerçekleşti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da konuya ilişkin açıklamasında, "Tüm  terör örgütleriyle olduğu gibi FETÖ ile mücadelemiz de kararlılıkla devam ediyor.  Adli ve istihbarat kurumlarıyla yakın çalışmalarımız sürüyor. Yeni bilgi, belge  geldikçe, kanaat oluştukça hemen işlem yapılıyor. Amacımız bu teröristleri  içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına  engel olmak, buna müsaade etmemektir." ifadelerini kullandı. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığınca FETÖ ile mücadele kapsamında 15  Temmuz 2016'dan bugüne kadar TSK'den 19 bin 583 personelin ihraç edildiği, 4 bin  156 personel hakkında adli ve idari sürecin devam ettiği belirtilmişti.