Son Dakika

Türk-İş'ten 'Vergide adalet sağlansın' çağrısı!

Vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifine itiraz eden Türk-İş, ülke genelinde eş zamanlı eylem yaptı, imza kampanyası başlattı. Türk-İş İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar, vergide emekçiler lehine iyileştirme yapılmasını talep ettiklerini belirtti.

TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifine itiraz eden Türk-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikalar teklife karşı ülke genelinde ‘Vergide adalet sağlansın’ başlıklı eş zamanlı imza kampanyası başlattı.

İstanbul Avcılar’da Tez-Koop-İş üyelerinin direndiği İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk-İş İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar, emekçilerin üzerinde vergilerin ağır yükü olduğunu belirtti.

Milyonlarca memur ve işçinin ücretlerinden kesilen vergileri hatırlatan Uyar, "İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor" dedi.

Vergide sağlanacak düzenlemelerle emekçiler lehine iyileştirme yapılmasını talep ettiklerini vurgulayan Uyar, “TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir ‘reform’ ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. ‘En az geçim indirimi’ uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

vergide-adalet-sağlansın

TÜRK-İŞ’İN TALEPLERİ

  • En düşük gelirli kesimlerin tasarruf yapabilir duruma gelmeleri için tüketim vergi yükünün azaltılması
  • Özellikle, istihdamı teşvik etmeye yönelik olmak üzere çalışanlarda konut grubuna giren elektrik, su, doğalgaz gibi ürünlerin KDV oranları tüketim seviyelerine göre farklılaştırılması
  • Düşük gelirli hane halkının tüketiminde önemli payı olan gıda ve alkolsüz içecekler, eğitim, sağlık ile giyim ve ayakkabı grubu için halen indirimli vergi oranı uygulanmaktaysa da düşük gelirli ailelerin tüketim vergi payını azaltmak için bu oranın daha da aşağıya çekilmesi.