Türk Tarih Kurumuna Garip Atama

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu atandı.

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı kararlar ile Türk Tarih Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu atandı. 

Aydınlık'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı Artvin İl Müdürlüğüne Fahri Acar, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne ise Mustafa Özen getirildi. Bu arada 3 ilim müftüsü görevden alınırken 7 ilin müftüsü değişti. 

Prof. Dr. Ahmet Yaramış, atama öncesinde Afyon Kocatepe Üniversitesinde bölüm başkanlığı, yüksekokul ve enstitü müdürlükleri ile dekanlık görevlerinde bulundu. Yaramış aynı zamanda Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu üyesi. Yaramış'ın karşıdevrimci İskilipli Atıf Hoca üzerine çalıştığı açık kaynaklardan görülüyor, sık sık anma, sempozyum gibi programlara katılıyor. İskilipli Atıf Hoca’nın ölümünün 91’inci yılı dolayısıyla 2017'de Çorum’un İskilip ilçesinde “Medreseden Darağacına İskilipli Atıf Hoca” paneli gerçekleştirildi. Yaramış burada Atatürk düşmanı tarihçi Mustafa Armağan ile birlikte İskilipli Atıf Hoca'nın idamı ve toplum üzerindeki etkisi üzerine sunum yaptı. 2019'da da hazırlanan benzer bir programın, 2020'de yapılan İlmi ve İçtimai Yönleriyle İskilipli Mehmet Atıf Efendi Sempozyumu'nun da konuşmacılarından da biriydi. 

İSKİLİPLİ ATIF KİMDİR?

Doç. Dr. Mehmet Emin Elmacı 4 Şubat'ta Aydınlık'ta “İskilipli Atıf Hoca meselesi” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Elmacı “Söylenilenin aksine hiçbir zaman 'sadece şapka giydiği veya din adamı olduğu' için insanlar asılmamıştır” diyor ve şunu soruyor: “1924’te; bir kitap yazarak ülkeyi karıştırdığını görseydiniz ve devrimin en önemli döneminde bir sene sonra yine bu kitabın tekrar bastırılarak halkın temiz dinî duygularının oynanarak isyana teşvik edildiğini, birçok kırsal bölgede isyan çıktığını, bunlardan bir tanesinde; 3000 kişinin bir jandarma subayını ağır yaraladığını, halktan üç kişinin öldüğünü, bu sebeple sıkıyönetim ilan edildiğini yaşasaydınız ne yapardınız?”

İskilipli Atıf Hoca’nın başkan yardımcısı olduğu Müderrisler Cemiyeti, İngiliz Muhipleri Cemiyeti’ni destekliyordu. Müderrisler Cemiyetinin; Sivas Kongresi'nin ardından gazetelerde de yayınlanmış Eylül 1919 tarihli bildirisinde “Anadolu’da Mustafa Kemal ve Kuvâ-yı Milliyye maskaraları” ifadeleri kullanılıyor, 'savaşı kaybettik uslu uslu oturalım' öğüdü veriliyor. 

Elmacı bildirinin “Nisan 1920 yılında Ankara’daki vatanseverlere karşı çıkartılan 'Anadolu’daki halife ve din düşmanlarının öldürülmesinin caiz olduğu' şeklindeki İstanbul Hükümeti'nin fetvasının bir ön çalışması” olduğunu söylüyor. Çünkü bildiride Atatürk ve silah arkadaşları için “Memleketin başına bu kadar felaket getirmiş olan bu hainler daha yaşatılacak mı?” deniyor.