fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Türkiye'nin sağlık reformunda dönüm noktası

Sağlık sigortalarındaki artış sosyal güvenlik kurumuna yıllık 750 milyon TL'lik bir yük bindiriyor bu da yıllık 240 milyon liralık bir artışa tekabül ediyor. Ancak bakan, sağlık hizmetlerinde maliyet ne olursa olsun daha fazla iyileştirme geleceğini söylüyor.

Özel hastaneler sosyal güvenliği bulunan kanser hastalarının giderleri için devletten yüzde 200 daha fazla ödenek alacak.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor ve bu da günlük 450 kişiye tekabül ediyor. Akciğer ve meme kanseri hastalığın en sık rastlanan türleri. Rakamlar vakalarda önemli bir düşüş ya da artışa işaret etmiyor. Kanser vakalarının görülme sıklığı söz konusu olduğunda ülke hala ABD ve AB gibi gelişmiş ülkelerin gerisinde. 

Akciğer kanserinden sonra erkeklerden en çok rastlanan kanser türü prostat kanseri. Rakamlar geçen yıl sigarayla bağlantılı 27 bin vakanın teşhis edildiğini gösteriyor.

Türkiye 2009 yılında çıkan bir yasayla kamusal alanlarda sigarayı yasakladı ve bir dizi tedbirler alarak sigara kullanım oranını düşürmek için çaba gösteriyor.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre geçtiğimiz yıl yaklaşık 17 bin kadına meme kanseri tanısı kondu. Türkiye kanserle mücadele ederken, Erken tanı tıbbi kontrol ve farkındalık için 33 mobil ünite ve 198 merkez işletmekte. Bu merkezler özellikle de tarama testi şansı olan mobil merkezler erken tanı şansını fazlaca arttırıyor.