fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Ünlü Ankaralı Avukattan Cumhurbaşkanına Eleştiri

Ankaralı Ünlü Avukat Ceyhan Mumcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı İlker Başbuğ çıkışı sebebiyle eleştirdi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un " 2009'da askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanma teklifini getirenler araştırılsın" önerisinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Milletvekillerine Başbuğ’u dava edin çağrısında bulunmuştu. Uğur Mumcu’nun Ağabeyi Avukat Ceyhan Mumcu, Erdoğan’ın açıklamasının ardından Erdoğan’a kendi sözlerini hatırlatarak Twitter’dan durumu değerlendirdi.

Mumcu açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanı FETÖ konusunda "Milletim beni affetsin" demişti. Milletçe gelişmeleri izliyoruz. Sayın İlker Başbuğ'un haklı çıkışına bu kadar tepki gösterilirse Türk Milleti sizi niye affetsin?” ifadelerini kullandı.

CEYHAN MUMCU KİMDİR?

19.01.1940 tarihinde Kırşehir’de doğdu. Ankara Deneme Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve Ekonomi Bölümünden 1964 yılında mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam ederek 1970 yılında ikinci üniversite öğrenimini bitirdi.

Ortaöğrenim yıllarında başlayan fiili politika hayatı, 1 Nisan 1960’da CHP’ ye üye olmakla başladı. Öğrencilik yıllarında Bahçelievler Deneme Lisesi Mezunları Derneği kurucu üyeliği ve başkanlığı, SBF Fikir Kulübü üyeliği, SBF öğrenci derneği başkanlığı yaptı.

42 yıl üyeliğini yaptığı CHP’ de 1963-1966 ve SHP’de 1989 döneminde Ankara İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1994 yerel seçimlerinde de Çankaya Belediye Başkanlığına adaylığını koydu.

1995’ten sonra CHP Genel Başkanı’nın iç ve dış egemen güçlerle yakınlaşarak küreselleşmeci yaklaşımlar sergilemesine, solun birleşmesini engelleyen siyasetler izlemesine ve parti içi muhalefet örgütlenmesinin fiilen ve hukuken yürütülememesine duyduğu tepki nedeniyle Doğu Perinçek, Hasan Yalçın ve Suphi Karaman’ın önderliğini kabul ederek “Sol Güçbirliği (Ulusal Güçler Birliği)” kontenjanından, Ankara 1. Bölge 2. Sıra İşçi Partisi listesinden bağımsız milletvekili adayı olarak 1999 seçimine katıldı.

2002 yılı Haziran ayında basına, IMF başkan yardımcısı Kemal Derviş’in CHP ye üye olarak kayıt edildiği takdirde CHP’den ayrılarak ulusal sol bir siyaset izleyen İşçi Partisi’ne üye olacağını açıkladı. Kemal Derviş’in CHP’ye her türlü siyasette tam yetkili olarak üye kabul edildiği açıklanınca, CHP’den istifa ederek İşçi Partisi’ne katıldı.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Direktörlüğü İstatistik Şubesi’nde kontrol ve analizci, Türk Harb-İş Federasyonu’nda araştırmacılık ve Harb-İş Dergisi sorumlu müdürü ve yazarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı İkinci Beş Yıllık Plan Özel İhtisas Kurulu üyeliği, Türk-İş ve Public Server İnternational (Uluslararası Kamu Emekçileri Sendikası) eğitimcisi olarak ilk kez tüm illerde kamu sektöründe sendika temsilcilerinin örgütlenmesi ve eğitimi projesinde eğitimci ve tercümanlık, Türk-İş’te iş değerlendirmesi uzmanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürlüğü iş hukuk ve toplu sözleşmeler servis şefliği, aynı kurumda Sosyal İşler Müdürlüğü müdür yardımcılığı, Haşhaş yasağı konulan illerde alternatif kalkınma bölge planlaması konusunda bölge planlama uzmanlığı ve Ankara Belediyesi İşçi İlişkileri Müdürlüğü, personel müdürlüğü,1977-80 arasında Vedat Dalokay ve Ali Dinçer dönemlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcılığı gibi çeşitli kamu kurumlarında alt, orta ve üst kademelerde görevler yaptıktan sonra, 1 Kasım 1980 tarihinden itibaren, serbest avukatlığa başladı.

Evli ve bir çocuk babasıdır.