Üzüm bağında antik Roma’ya ait mozaik taban keşfedildi

Ankara Havadis - Çeviri Haber

Uzmanlar, Verona yakınlarındaki el değmemiş bu arkeolojik hazinenin M.S 3. Yüzyıla ait olabileceğini söyledi.

Mükemmel bir şekilde korunmuş olan bu antik roma mozaik taban, Kuzey İtalya’daki Verona kenti yakınlarında keşfedildi.

Arkeologlar yaklaşık 100 yıl önce Negrar di Valpolicella kasabasının yukarısındaki tepelik bir alanda buldukları ve MS 3. yüzyıla ait olabileceğini düşündükleri olası bir villa kalıntısının şimdi gün yüzüne çıkmasından dolayı şaşkınlıklarını gizleyemedi.

1922'deki keşiften sonra mekan; Arkeoloji, güzel sanatlar ve Verona sivil toplum örgütlerinin yetkili uzmanlarının bir araya gelip geçen yaz bir süre kazı yapıp daha sonra ara verdiği zamana kadar hemen hemen terk edilmişti. Ekip Ekim ayında ve koronavirüs pandemisi nedeniyle kazı askıya alınana kadar Şubat ayında sahada çalıştı.

Mozaikler işin tekrar başlamasından bir hafta sonra bağdaki bir asma sırasının birkaç metre altında bulundu.

Negrar di Valpolicella yetkilileri kasabanın Facebook sayfasında "Verona’nın kuzeyinde bulunan ve yüzyıl önce keşfedilen Roma villasının zemin ve temelleri  onlarca yıl süren başarısız girişimden sonra nihayet gün ışığına çıkarıldı" diye yazdı.

"Araştırmacılar ve yetkili uzmanlar şimdiye kadar ayaklarımızın altında saklı kalmış bu arkeolojik hazineyi erişilebilir ve ulaşılabilir hale getirmenin en uygun yollarını belirlemek için bölgenin sahipleri ve belediye ile iletişimde kalacak."

Negrar di Valpolicella belediye başkanı Roberto Grison yerel bir gazete olan L’Arena’ya verdiği demeçte şunları söyledi: "Bu buluşun dikkati hak eden ve geliştirilmesi gereken kültürel bir mekan olduğuna kuşku yoktur. Bu nedenle ilgili kişilerle ve tarımsal fonlardan katkı sağlayarak bu hazineyi işlerliğe kavuşturmanın yolunu bulacağız."

Ayrıca koronavirüs kısıtlamaları esnasında Roma’daki Pantheon önünde açılan bir obruk 2000 yıl öncesine tarihlenen kaldırım taşlarını ortaya çıkardı.

Piazza della Rotondo meydanının 2,5 metre altında 7 traverten levha bulundu. Her ne kadar obruk ve düdenler Roma için yaygın bir sorun olsa da büyük bir şans eseri her zaman tıka basa dolu olan meydan nisan ayında, zeminin çöktüğü esnada boştu.

Pompeii arkeoloji parkının Salı günü tekrar açılması ile birlikte İtalya’nın kültürel mekanları yavaş yavaş nefes almaya başlıyor. Park ücretleri 5 Euro’ya düşürüldü ve girişler ateş ölçümleri ve güvenlik önlemleri eşliğinde yapılacak.

Colesseum 1 Haziran!da açılacak. Ziyaretçiler yüz maskesi takmak, girmeden önce ateş ölçümü yaptırmak ve biletlerini online satın almak zorunda kalacaklar.

Mozaik, koronavirüs karantinasının ardından çalışmaların tekrardan başlamasından 1 hafta sonra bir üzüm bağının birkaç metre altında bulundu.

Çeviren: Ersin Talun