fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

"Yapamazsın" Diyenlere İnat, Üretmenin Gücünün Farkında!

Şehirde yaptığı işten sıkılan Filiz Uyar, çocukluk hayali hayvancılık için altı yıl önce köye yerleşti. Modern bir besi çiftliğine sahip olan Uyar, üretmenin gücünün farkında. Mutlu olduğunu söyledi.

Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar Antalya'da inşaat sektöründe teknik ressam olarak çalışan Filiz Uyar, iş hayatının stresinden kurtulmak için modern bir besi çiftliği kurdu. 

Uyar, ailesiyle kent merkezinden uzakta tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Aksu İlçesi Karaöz Mahallesi’ne yerleşti. Satın aldığı 15 dönümlük araziye, yerli ve ithal büyükbaş hayvanların yanı sıra küçükbaşların da yer aldığı modern bir besi çiftliği kuran Uyar, hayvancılık sektörüne katkı sağlamaya başladı.

'YILMADAN ÇALIŞTIM'

Uyar, hayvancılık sektöründe mutlu olacağını düşündüğü için çiftlik kurmaya karar verdiğini söyledi. “Çocukluğumu yaz aylarında Burdur’da ninemin yanında geçirdim. Ninem her çocuğun eline ineklerin ipini tutuşturur ovada otlatmamızı isterdi” diyen Uyar, o zamandan beri hayvanlara karşı sempatisi olduğunu belirtti.

Uyar, şunları kaydetti: “Beni tanımadan yargılamaya başladılar. Yılmadım çalışmaya devam ettim. Sektörde yeni olduğum için ahırda yerli ve ithal büyükbaş bulunduruyorum. Hayvanları sabah, akşam ve ara öğünlerle besliyorum. Beslenmeleriyle özel ilgileniyorum. Hayvanlarla bir arada olmak çok keyifli, zevk alarak yapıyorum. Kadın isterse neler yapabileceğini göstermiş olmanın da ayrı heyecanını yaşıyorum. Belki hayvanları sevmeseydim bu işe başladığım ilk sene vazgeçebilirdim. Bu işi çok sevdim.”

üretimin-ucundan-tutun-filiz-uyar

'ÜRETİMİN UCUNDAN TUTUN'

Herkesin, üretimin bir ucundan tutması gerektiğinin vurgulayan Uyar, “Ben üretmeyeyim, başkası üretsin” düşüncesinde olmamak gerektiğini dile getirdi. Ümit Uyar ise eşinin başta bu işe girmek istemesine şaşırdığını, sıcak bakmadığını ama yapmaya başladığında ise hep destek verip yanında olmaya çalıştığını ifade etti.