fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Yörüklerden Depremzedelere Duygulandıran Bağış

 Yörükler, geçim kaynakları keçilerini, Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere bağışladılar. 

Toros Dağları’nda, Anadolu’nun bin yıllık konargöçer yaşam tarzının son temsilcisi Sarıkeçili Yörükleri, “en değerli varlıkları” olarak gördükleri ve geçim kaynakları keçilerinden 100’e yakınını Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için bağışladı.

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Türkiye’nin dört bir yanından bölgeye verilen desteklere Sarıkeçili Yörükleri de katıldı. Yörükler, Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran’a, depremzedeler için yardım yapmak istediklerini iletti. Savran ve bazı gönüllü Yörükler, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım desteğiyle Toroslar’daki göçerlerin çadırlarını ziyaret etti. Depremzedeler için yapılacak yardıma duyarsız kalmayan Yörükler, geçim kaynakları sürülerinden 100 keçi bağışında bulundu. Keçilerin etleri, paketlenerek belediyeye ait araçlarla deprem bölgesine ulaştırılacak.

‘YARAMIZ DERİN’

Savran, şöyle konuştu:

“Orada yaşanan acı burada da hissedildi. Çünkü biz her zaman çadırdayız. Deprem bölgesindeki insanlarımızı anlıyoruz. Yaramız çok derin, acımız çok büyük. Göçerlerimiz, kadınımız, erkeğimiz, çocuğumuz, ‘bu kaynayan kazanda bizim de katkımız olsun’ dedi. Her Yörük birer, ikişer keçisiyle bu kampanyaya destek oldu. Yardımlarımızı ‘geçmiş olsun’ temennisiyle götüreceğiz. ‘Biz de sizinle beraberiz’ dilekleriyle bu yaşanılan acı gerçeğe bir nebze de teselli olmak için o bölgede olacağız.”

KARDEŞLERİMİZE KATKIMIZ OLSUN

Savran, yardımları kısa sürede bölgeye göndereceklerini vurgulayarak, “Bu hepimizin acısı. Birebir yanlarında olarak bu acının daha güzel sarılacağını, daha çabuk destek olacağımız inancına varıldı. İnşallah böyle bir acıyı tekrar yaşamayız” diye konuştu. İbrahim Bacak depremzedeleri unutmadıklarını belirterek, “Kardeşlerimize bizim de bir katkımız olsun istedik. Geçmiş olsun. Yaraların hızlıca sarılmasını temenni ederiz” ifadelerini kullandı. İbrahim Karalı, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, katkıda bulunanlara teşekkür etti.