fbpx Ankara Havadis

Yüksek Düzeyli Toplantı'da Ne Konuşuldu?

Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların on üçüncüsü düzenlendi. Toplantıda, İdlip başta olmak üzere arazideki gelişmeler ve görüş ayrılıklarına çözüm bulunmasına yönelik çabalar konuşuldu.

Dışişleri Bakanlığı toplantıya ilişkin açıklama yaptı.

Taraflar, İdlip’in ‘gerginliği azaltma bölgesi statüsü’nün korunmasını yinelediler. Çatışmalar nedeniyle artan sivil kayıplardan duyulan endişeyi ifade ettiler; siviller ile garantör ülkelerin askeri personelinin güvenliğinin sağlanması için somut adımlar atılması noktasında ortak karara vardılar. Ülkemizce, rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle münhasıran sivilleri ve sivil altyapıyı hedef almasından duyulan derin kaygı ifade edilmiş; bu saldırılara derhal son verilmesine dair beklentilerini vurguladılar.

Toplantıda, Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yönelik ortak çabalar neticesinde sağlanan kayda değer ilerlemeden memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Komite’nin kuruluşunun en kısa sürede ilan edilerek, Cenevre’de çalışmalarına başlanmasının önemi yinelendi.

Toplantıda dikkat çeken açıklamada, ayrılıkçı gündemlerin reddedileceği söylendi.

Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne kasteden ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemler reddedildi. Gayrimeşru sözde öz yönetim teşebbüsleri dahil olmak üzere terörle mücadele bahanesiyle sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair girişimlerin kabul edilmezliğini vurguladılar.

“Irak” ve “Lübnan” Suriye konulu yüksek düzeyli toplantılara, gözlemci statüsünde ilk defa katıldılar. Taraflar,  bundan memnuniyet duyduklarını bildirdi.