fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Yüksek mimardan çağrı: "İlk duvar mozaiği Ankaralılara açılmalı"

Şiirleri, resimleriyle tanıdığımız Bedri Rahmi Eyüboğlu mozaik çalışmalarıyla da Türk sanatına oldukça büyük izler bıraktı. Yüksek Mimar-Restoratör Seda Özen Bilgili, Eyüboğlu'nun Sıhhiye Etibank binası için tasarladığı, ‘ilk duvar mozaiği’nin Ankara halkına açılması gerektiğini vurguladı.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ankara Opera Binası’nda duvar resmi çalışmış. Opera Binası’nın duvar resimleri için Bedri Rahmi Eyüboğlu‘na 3-4 panoluk yer ayrılmıştı.

Bedri Rahmi, resmettiği duvar resimleri için; “Ne zaman Ankara’ya yolum düşse operanın ana kapısından içeri bakmasam içim rahat etmez. Bizim yumurta akı ve süt kesiği ile yapılan boyalarda acaba bir kıpırdanma var mı? Çok şükür bugüne kadar her şey yerli yerinde duruyor” demiş.

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve eşi Eren Eyüboğlu ilk duvar mozaiklerini, Sıhhiye’de inşa edilen Etibank binasında uygulamışlar fakat 2012’de bu bina yıkılınca mozikler de kaybolmuş, kimse peşine düşmemiş moziklerin.

Yüksek Mimar-Restoratör Seda Özen Bilgili, sosyal medya hesabından yaptığı seri paylaşımlarda bu konuya yer vererek, Ankara Kent Konseyi’ne çağrıda bulundu.

"Bedri Rahmi’nin Sıhhiye Etibank binası için tasarladığı, ‘ilk duvar mozaiği’ günümüzde 10 parça halinde, paketlenmiş olarak Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün İstanbul Yolu üzerindeki ek bina deposunda raflarda yer alıyor. Bu eserler Ankara halkına açılmalı” dedi.

İşte o tweet serisi: