fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

28 Ocak: Rauf Orbay'dan Ankara'ya Telgraf

TBMM ’nin kuruluşunun 100. yılını tarihten kesitlerle gün gün aktarmaya devam ediyoruz!

İşte 28 Ocak'ta olanlar

Mustafa Kemal'in bugünkü telgrafları: 
1) Bir genelge ile Akbaş Cephaneliği olayını duyurdu ve 61. Tümen Kumandanı Kazım Bey'den, Köprülü Hamdi Bey'e fedakarca ve cesurca hareketinden ve gıpta edilecek başarısından dolayı teşekkürlerinin bildirilmesini istedi. 
2) Nazilli'de Refet Bey'e: Fransızların genişleme çabalarına karşı gerilla savaşı yapılması. 
3) Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Sivas Şubesi'ne: Her tarafta derhal mitingler yapılarak Maraş'ta Fransızların ve Ermenilerin yaptıkları katliamın protesto edilmesi.

Maraş'ta çarpışmalar devam ediyor. 400 Ermeni esir alındı. Türklerin cephanesi bitti. Halk şehri terk etmeye başladı. Erzincan'dan iki dağ topu Maraşlıların yardımına gönderildi.
İttihat ve Terakki ileri gelenlerinin tutukluluk süresi birinci yılını doldurdu.
Rauf Bey, Ankara'ya gönderdiği telgrafta, mebusların Mustafa Kemal'e büyük saygı duyduklarını, fakat Meclis Başkanı seçilmesini değil, dışardan nigehban olarak milletin başında kalmasını uygun gördüklerini bildirdi. Meclis açılmadan önce Ankara'da Mustafa Kemal'in Meclis başkanlığına seçilmesi, böylece Meclis saldırıya uğrarsa Mustafa Kemal'in mebusları Anadolu'da toplamasına fırsat verilmesi kararlaştırılmıştı. Rauf Bey'in bildirdiğine göre mebuslar, Mustafa Kemal'in başkanlığa seçilmesini, Meclis'in dışardan yönetildiği izlenimi vereceği için istemiyorlar.
Bitlis Valiliği'ne atanan Mirliva Hasan Paşa İstanbul'dan yola çıktı. İzmir Valiliği'ne ise bu görevi kabul edecek biri bulunamadığından atama yapılamıyor.
İngiliz Yüksek Komiseri Robeck, 166 şehir ve kasabadan kendilerine çekilmiş olan ve İstanbul'un Türklerden alınacağı haberlerini protesto eden telgrafları Londra'ya gönderdi
Paris'teki İngiliz Heyeti adına C.C. Garbett imzasıyla Hükümet'e verilen raporda Kürtlerin giderek Türklere yaklaştığı bildirildi; Kürdistan'ın Türk hakimiyetine dönmemesi için İngiliz ve Fransız Hükümetlerinin anlaşarak özerk prensliklerden oluşacak bir Kürt Federasyonu üzerinde çalışılması önerildi.
Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasi manifestosu olan altı maddelik Ulusal Ant (Misak-ı Milli) İstanbul'da toplanan son Meclis-i Mebusan tarafından oy birliği ile kabul edildi. Bildiri, 17 Şubat'ta kamuoyuna açıklanacak.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız