fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Ankara ilk "kar" sınavı!

Ankara'da dün etkili olan kar yağışının ardından kent beyaza bürünürken buz tutan yollar nedeniyle ulaşım bazı noktalarda durdu. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri de yolların kapanmaması için karla mücadele mesaisi yaptı.

Ankara’da dün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, kenti kısa sürede etkisi altına aldı. Haftanın ilk gününde işe ve okula gitmek için yola koyulan vatandaşlar, bazı bölgelerde yoğun trafiğe takıldı. Kış lastiği kullanmayan araçlar yolda kalırken, çeşitli noktalarda kazalar yaşandı.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerine bağlı ekipler kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilememesi için şehir genelinde tuzlama ve kar küreme çalışması yaptı.

Hava koşulları nedeniyle, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’ndeki bütün fakülte ve yüksekokullarda eğitime dün bir gün ara verildi. Beytepe’de buz tutan yolda yaşanan kazalar nedeniyle trafik kilit duruma geldi. Beytepe Köyü yolunda sabah saatlerinde 1.5 kilometreye yakın trafik kuyruğu oluştu. Durma noktasına gelen trafik nedeniyle sürücüler gidecekleri yere geç kaldı. Bir çok sürücü yol kenarına araçlarını park ederek, trafiğin açılmasını bekledi.

Yağıştan en çok etkilenen bölgelerin başında ise İncek geldi. İncek’te Bağlar Caddesi’nde buz tutan yolda sürücüler büyük zorluk yaşadı. Özellikle karla kaplı ara sokaklar ve dik yokuşlarda arabalar ilerleyemedi. Sürücü adayları çalışma ve sınav güzergahları olan İncek Bulvarı’nı kullanamadı.

Bağlıca Mermeroğlu Caddesi sabahın erken saatlerinde etkili olan yağışla birlikte karlar altında kalarak buz tuttu. Bölgeden Çayyolu Metrosu’na ulaşım sağlayan 597 No’lu EGO otobüsü sabah 09.00 ile 10.30 arasında seferlerini gerçekleştiremedi. Kaygan yolu kullanan sürücüler de zor anlar yaşadı.

kar yağışı

KAYAN MİNİBÜSTEN ATLADI

Ulus-Yenimahalle güzergahında yolcu taşıyan bir dolmuş, dik yokuşu çıkmaya çalışırken kaymaya başladı. Bu sırada araçta bulunan bir yolcu ise hareket halindeki minibüsten aşağı atladı.

Olay anını bir vatandaş cep telefonuyla kaydetti.

ANKARALILAR SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Ankaralılar şehrin farklı ilçelerinde yaşadıkları olumsuzlukları sosyal medya hesaplarından çektikleri fotoğraflarla paylaşarak ‘#Ankara’ hashtag’inin Twitter’da en çok konuşulan konu olmasını sağladı. 

Kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilese de kartpostallık görüntüler de ortaya çıktı. Eymir Gölü’nün bazı bölümleri donarken, kar yağışını fırsat bilen bazı Ankaralılar yürüyüş yaptı. Ankara’nın simgelerinden olan Atakule de kar altında kaldı.