Ankara Valiliğinden Barış Çakan Açıklaması: Yanındaki Arkadaşı Anlatmış

Ankara Valiliğinden 20 yaşındaki Barış Çakan'ın öldürülmesiyle ilgili açıklama geldi. Valilik yanındaki görgü tanığı arkadaşının ifadesine göre ölüme yol açan kavga kürtçe müzik dinlemekten çıkmamış.

Ankara’nın Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde 20 yaşındaki Barış Çakan 22.30 sularında çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülmüştü.

Ankara Valiliği Barış Çakan'ın bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Valilik, görgü tanığı arkadaşının verdiği ifadeye göre olayın Kürtçe müzikle ilgisinin olmadığını ifade etti.

Valilik açıklaması ve görgü tanığı arkadaşının ifadesine göre ölüme yol açan kavga Barış Çakan ve arkadaşının yüksek sesle müzik dinleyen başka bir grubu uyarmasıyla başlamış.

Saldırı sonucu kalbinden yaralanan Çakan olay yerinde yaşamını yitirmiş. Üç saldırgan ise olaydan hemen sonra gözaltına alınmış.

İşte Ankara Valiliğinin Barış Çakanla ilgili açıklaması:

31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. 

Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. 

Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.