fbpx Ankara Havadis

Ankara'nın Göbeğindeki Bu Ağaçlar İçin Kimse Ses Çıkarmıyor

 

Yüksel, Sakarya, Sıhhiye, Cebeci, Ulus, Kolej, Bahçeli... Selanik, Konur, Karanfil, Bayındır, Hatay, Cumhuriyet... Ankara'nın göbeğinde her gün yüzlerce ağaca zarar veriliyor. Fakat kimse ses çıkarmıyor. Havadis, Ankara'nın "dili olsa da konuşsa" denilecek ağaçlarının halini yazdı.

İp, halat, bant, zımba, raptiye ve çivi gibi delici ve zedeleyici araçlarla 'siyasi afişler' ve ‘korsan el ilanları’ asılan ağaçların gövdeleri adeta çöplüğe dönüyor. Ağaçlara ilan asılmakla kalmayıp; taksi çağırma butonları, borular, aydınlatma ve süsleme ışıkları dahi monte ediliyor.


ODTÜ'DEKİLER AĞAÇ DA BUNLAR DEĞİL Mİ

Ağaçlara en çok zarar verilen yerlerin başında Kızılay, Ulus, Sıhhiye ve Cebeci geliyor.

Kızılay ve çevresinde en çok görülen zarar verme biçimi sol siyasi grupların afişlerini ağaç gövdelerine zımbalamaları... ODTÜ'de kavak ağaçları kesilmesin diye eylem yapan solcular, Kızılay ve çevresindeki ağaçlara zarar verirken pek oralı olmuyorlar. 96'lar Köprüsü'nden Yüksel Caddesi üzeri Kızılay Meydan'a doğru yüründüğünde en çok Marksist Fikir Topluluğu ve Spartaküs Kültür Merkezi afişleri ağaç gövdelerinde görünüyor.

Kızılay'dan uzaklaştıkça ağaç gövdelerine ve dallarına zarar veren cisimlerin konularının ticarileştiği görülüyor. Satılık & kiralık mülk ilanları, iş ilanları, özel ders ve kurs ilanları Sıhhiye ve Cebeci'de en çok görülen.

Bahçeli'ye doğru gelindiğinde ise ticari ilanların yanı sıra konser ve eğlence etkinlikleri duyuruları artış gösteriyor.

Ulus'ta ise fuhuş ilanları yoğunlukta. 

ANKARA ÇÖZÜM BEKLİYOR  

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda çalışma bekleyen vatandaşlar, “Bu bölgelere ilan panoları konulsun, ağaçlar kurtulsun” diyor. Zabıta ve polisten daha duyarlı ve gözü açık olmasını isteyen vatandaşlar cezai işlemlerin uygulanmasını ve kamera sistemlerinin etkin kullanılmasını da istiyor.

Daha önce Hürriyet Gazetesi'nin Ankara Eki tarafından defalarca gündeme getirilen "Zımbalı Ağaçlar" hala Ankara'nın kanayan yarası...

 

Ankara Havadis