fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Ankara'nın ulaşım yapısı değişiyor! İşte o proje

Her geçen gün nüfus ve trafik yoğunluğunun arttığı Başkent’te ulaşım politikası değişikliği için düğmeye basan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkentlilere verdiği sözleri birer birer yerine getiriyor.

Daha ekonomik, sağlıklı ve sürdürülebilir ulaşım imkanı sağlayacak “Bisiklet Yolu Projesi”ni başlatan Başkan Yavaş, aynı zamanda hava ve gürültü kirliliğiyle mücadele ve trafik sıkışıklığına alternatif çözüm sağlayacak projenin 1. etabı için ilk kazmanın 26 Şubat Çarşamba günü vurulacağını açıkladı.

BİSİKLET YOLU 1. ETAP İNŞAATI HIZLA TAMAMLANACAK

Başkentlilerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan proje sayesinde Ankara’da yakıt kullanımı ve emisyon oranı da azalacak.

İklim değişikliği uyum çalışmalarına da önemli katkı sağlayacak 53,6 kilometrelik Bisiklet Yolu Projesi’nin 1. etap çalışmaları, Milli Kütüphane-Ankara Üniversitesi güzergahında gerçekleştirilecek. 3,5 kilometrelik güzergahın inşaat çalışmaları trafik düzenini aksatmadan hızla tamamlanacak.

BAŞKENT’TE BİSİKLET KULLANIMI ARTACAK

Ankara’da bisiklet kullanımını artırmayı ve bisiklet kültürünü oluşturmayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, metro ağını da bisiklet yolu projesi ile entegre edecek.

Güvenli bisiklet yolları, yaya bölgeleri ve yürüyüş yollarının planlandığı proje güzergahında 10 üniversite kampüsü, 2 sanayi bölgesi, 30’un üzerinde kamu kuruluşu, 40’ın üzerinde okul ve spor kompleksi, hastaneler, alışveriş merkezleri ve birçok yeşil alan bulunuyor.

Toplam 410 bin kişinin ikamet ettiği bisiklet yolu güzergahında 109 bin genç nüfus yaşarken, güzergah üzerinde yer alan kampüslerde ise 322 bin öğrenci eğitim görüyor.

TÜM PAYDAŞLARIN GÖRÜŞÜ ALINDI

EGO Genel Müdürlüğü, Bisiklet Yolu Projesi için etüt, analiz, teknik çizim ve mühendislik çalışmaları konusunda sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler, bisiklet toplulukları ve meslek odalarının görüşlerini aldı.

53,6 kilometrelik bisiklet yolu;

  • Milli Kütüphane-Ankara Üniversitesi,
  • AKM-Ankara Büyükşehir Belediyesi,
  • MTA-TOBB Üniversitesi
  • Eryaman-Batı Güzergahı,
  • Eryaman-Göksu Güzergahı
  • Ümitköy-Etimesgut Güzergahı,
  • Batıkent-İvedik Güzergahı
  • Hacettepe-ODTÜ-Bilkent-Mustafa Kemal Mahallesi
  • Sıhhıye-Cebeci Güzergahları

İlk etap inşaatının bitirilmesinin ardından 1 yıl içinde tamamlanması hedeflenen 50,1 kilometrelik kalan güzergahın; teknik çizim, etüt, analiz ve mühendislik, yapısal ve bitkisel peyzajına yönelik projelendirme çalışmaları hızlandırılacak.