Arkadaşları için sınıfça işaret dili öğreniyorlar

Resim iş öğretmenliği bölümünü bu yıl kazanan işitme engelli Muhammet Açıkgöz’ün kendisini yalnız hissetini gören öğretim görevlisi Çetin Çelebi’nin önerisi hayata geçti. Öğretim elemanları ve öğrenciler haftada altı saat işaret dili eğitimi alıyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencileri ve öğretim elemanları, işitme engelli öğrenci Muhammet Açıkgöz için işaret dili öğreniyor.

21 yaşındaki Muhammet Açıkgöz, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) MSKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünü kazandı. Açıkgöz, okulun ilk günlerinde 18 kişilik sınıfta arkadaşlarıyla iletişim kuramadığı için kendisini yalnız hissetti.

Resim İş Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Çetin Çelebi, bunu fark edince Muhammet Açıkgöz hep birlikte için işaret dili öğrenme fikrini sınıftaki öğrencilerle paylaştı. Sınıfın tamamı Açıkgöz’ün mutluluğu için işaret dili öğrenmeye karar verdi. Menteşe Halk Eğitimi Merkezi’nin desteği ile öğretim elemanı ve öğrenciler işaret dili eğitimi alıyor.

‘HERKES İSTEKLE KABUL ETTİ’

Öğretim Görevlisi Çetin Çelebi, akademik yaşamında ilk kez işitme ve konuşma engelli bir öğrenciyle ders yaptığını söyledi. Yazarak anlaşmaya çalıştığı öğrencisini bu durumun mutlu etmediğini anladığını aktaran Çelebi, “Muhammet’in yalnız başına kalmış olduğunu fark ettim. ‘Arkadaşlar, arkadaşımız bize gelemiyorsa biz ona gidelim’ dedim. Herkes bunu büyük bir heyecan ve istekle kabul etti” dedi.

İşaret dili tercümanı aracılığıyla duygularını anlatan birinci sınıf öğrencisi Muhammet Açıkgöz de arkadaşlarının işaret dili öğrenmesinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti. Daha önce arkadaşlarıyla yazışarak anlaştığını söyleyen Açıkgöz, “Arkadaşlarımla işaret diliyle anlaşmaya başladığım için kendimi mutlu hissediyorum. Duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.