Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

"CIA'nın Neo-Nurcuları" Devlet Okullarına Da Girdi!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın "CIA'nın Neo-Nurcuları" olarak bilinen "oluşum"a ait 4 "derneğe", "Değerler Eğitimi" adı altında tüm Türkiye'deki ortaokul ve liselerde konferans, seminer gibi etkinlikler düzenlemesine izin verdiği ortaya çıktı. Şimdiye dek sosyal medya faaliyetleriyle öne çıkan "oluşum"un devlet okullarına, bakanlıklara ve oradan Beştepe'ye "erişimi" dikkat çekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün (YEĞİTEK), İzmir merkezli “Sözler Köşkü”ne 20.04.2016'da, Bursa merkezli “Çay House”a 25.01.2018'de, Ankara merkezli “Çınaraltı”na 09.02.2018'de ve en son Şanlıurfa merkezli "Mavera"ya 23.05.2018'de ‘İlim ve Kültür Derneği’ sıfatıyla okullarda etkinlik yapmasına izin verdiği belgelendi.

Ya Başlık, Ya İçerik Aynı

Beştepe'ye çağırılan "Çay House" ve "Çınaraltı"nın 2017-2018 öğretim yılının 2. dönemini kapsayan "eğitim" planları farklı isimler taşısa da içerik olarak fark yok. "Çay House"un başlığı "Hayatınız Yolunda Gitmiyor Mu? Gelin Dertleşelim" iken Çınaraltı'nın başlığı "Gençleri Bir Arada Tutan Unsurlar ve Değerler". Fakat Şubat 2018'den Haziran-2018'e hazırlanan planlar konuları ve alt başlıklarıyla tamamen aynı.

Öte yandan "Sözler Köşkü" ve "Mavera"nın etkinlik isimleri de tarih farklarına rağmen birbirinden farksız: "Milli, Manevi ve Ahlaki Değerleri Koruma Bilinci ve Kitap Okuma Alışkanlığının Kazandırılması". "Sözler Köşkü"nün etkinlikleri 2015-2016 öğretim yılı boyunca devam etmiş, "Mavera"nınkiler ise önümüzdeki 2018-2019 öğretim yılında başlayacak ve 16.09.2018 ile 14.06.2019 arasında yürürlükte olacak.

"Şartlı İzin" (!)

YEĞİTEK "Neo-Nurcu" etkinliklere "Türkiye Cumhuriyeti Anayası, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarına uygun olarak, yürürlükte olan tüm yasa düzenlemelerde belirtilen hüküm, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde, denetimleri ilgili okul, ilçe/il milli eğitim müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmek üzere, derslerin aksatılmaması kaydıyla ve gönüllülük esasına göre yapılması" kaydıyla izin verdiğini belirtiyor.

Sosyal Medyadan Devlet Okullarına

Bakanlığın gençlere Risale-i Nur ve Bediüzzaman Said Nursi propagandası yapmasına izin verdiği "Neo-Nurcular", şimdiye dek Nur cemaati öğretilerini yeni nesil teknolojileri kullanarak ‘eğlenceli’ videolarla gençlere anlatmayı hedefliyordu. Çeşitli konularda çektikleri videoları birçok sosyal medya platformunda paylaşan "oluşum"un "dernekleri", birbirlerinden ayrı ancak aynı konuları işleyerek gençlere ulaşmayı amaçlıyordu. Temsilcilerini sosyal medya fenomenlerine dönüştüren gruplar, “yat gezileri, piknikler, geziler, paintball organizasyonları, go-cart, halı saha, playstation” gibi etkinliklerle gençlerden kendilerine taraftar yaratırken, dini, gençlik üzerinden yorumlayarak, onlara, satır aralarında ‘eğlenirken’ Nursi test öğretilerini anlatmaya çalışıyorlardı.

Bakanlıklardan Beştepe'ye

Bakanlık tarafından devlet okullarına sokulan "Neo-Nurcu oluşum"un önemli bir eşik atladığı öne sürülüyor. Kısa süre önce Gençlik ve Spor Bakanlığı finansmanıyla 200 kişilik kamp yapan "oluşum", 19 Mayıs'ta da Beştepe'ye "iftar"a çağrılmıştı. Çay House'un temsilcisi Harun Serkan Aktaş, "19 Mayıs iftarı" sonrası attığı tweet içeriğinde "Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Sayın Hasan Doğan beyin gençlere yönelik çalışmalara desteklerinden dolayı Çayhouse adına teşekkür ediyorum. İnşallah güzel ve hayırlı projeler için kolları sıvıyoruz" diye yazmış ve devletin farklı kurumlarından da "destek" alabileceklerine dair işaret vermişti.

Haber Resimleri