fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Corona virüsü kabusu büyüyor! Corona virüsü nedir, nasıl yayılır?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkaran ve ülke geneline yayılan yeni tip ölümcül corona virüsü dünyanın kabusu olmaya başladı.

Çin'de ortaya çıkan Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Son olarak Singapur'da da ilk vakanın görüldüğü bildirildi. Peki Wuhan nerede? İşte Corona virüsünden son gelişmeler...

Çinli bilim insanları ölümcül corona virüsünün yılanlardan insanlara geçtiğini açıkladı. Yapılan araştırmaya göre, Çin’in Wuhan kentinde hastaneye kaldırılan ilk hastaların çoğunluğunun deniz ürünleri toptan satış pazarının çalışanları veya müşterileri olduğu dikkati çekti.

İnsandan insana geçtiği belirlenen corona virüsünün kaynağının yarasa çorbası içinde kullanılan yarasa ya da yılan olabileceği aktarıldı.

Yarasa Çorbası nedir?

Yarasa çorbası için Palau’da çokça yaşayan ve zamanının çoğunu ağaç tepelerinde meyve yiyerek geçiren yarasalar tercih edilir. Birkaç farklı sebze ve Hindistan cevizi yağı katılarak pişirilen yarasa çorbası birçok Asya ülkesinde popülerdir.

Corona Virüsü Nasıl Yayılıyor?

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni corona virüs, solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

Yapılan araştırmaya göre, Çin’in Wuhan kentinde hastaneye kaldırılan ilk hastaların çoğunluğunun deniz ürünleri toptan satış pazarının çalışanları veya müşterileri olduğu dikkati çekti.

Wuhan’da işlenmiş etler ve canlı hayvanların yanı sıra yemek için yılanlar da satılırken, bu yılanların genellikle vahşi doğada yarasa avlayarak beslendiği aktarıldı. Bu bilgiler ışığında, yeni tip corono virüsünün yarasalardan yılanlara, sonra da insanlara sıçraması olasılığı üzerinde durulduğu belirtildi. Ancak virüsün hem soğukkanlı (yarasa ve yılanlar) hem de sıcakkanlı (insanlar) konakçılara uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı kaydedildi.