Grip aşısı koruyor mu?

Soğukların iyiden iyiye hissedilmesiyle birlikte uzmanların grip aşısı için uyarıları arttı. Hekimler, grip aşısının, vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirip hastalık oluşturmadan vücudun grip enfeksiyonuna karşı korunmasını sağladığını vurguluyor.

Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Genada Sinani, her yıl kışa girerken tartışmalara neden olan grip aşısına yönelik açıklama yaptı.

Grip aşısı olunmalı mı olunmamalı mı? Aşı tam koruma sağlar mı? Yan etkileri ya da riskleri neler? Gibi sorulara yanıtlar veren Dr. Sinani, “Grip aşısı tartışmalarının aşıların içerisinde tiyomersal (civa içeren madde) veya alüminyumun bulunmasından kaynaklanıyor. Tiyomersalin antimikrobiyal koruyucu olarak çok dozlu aşılarda kullanılıyor ve içerisindeki civa yaygın olarak tüketilen yiyeceklerde, özellikle deniz mahsullerinde de bulunuyor” diye konuştu.

Alüminyum tuzlarının ise aşının daha etkili olması için eser miktarda kullanıldığını aktaran Dr. Genada Sinani, “Aşılarda bulunan alüminyum miktarı her gün kullanılan gıdalardan, su, antiasit türü mide ilaçlarından, havadan alınan miktardan daha düşüktür. Alüminyum içeren aşıların uygulandığı yere kızarıklık ve şişkinlik dışında, uzun süreli bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

“ETKİNLİĞİ VE GÜVENİLİRLİĞİ İSPATLANMIŞ DURUMDA”

“Grip hastalığından ve gribe bağlı komplikasyonlardan korunmak için en etkili yol grip aşısı olmaktır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Genada Sinani, “Grip aşısı vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirip hastalık oluşturmadan vücudun grip enfeksiyonuna karşı korunmasını sağlar. Aşının uygulandığı yerde hafif ağrı, kızarıklık veya şişkinlik dışında yan etkisi yoktur. Grip aşılarının etkinliği ve güvenilirliği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Mevsimsel gripten korunmak için her yıl aşı olunması gerekir. Aşı olduktan sonra bağışıklık oluşması için geçen yaklaşık iki haftalık sürede grip aşısı hastalıktan koruyamaz. Bu nedenle, grip aşısının gribin sık görülmeye başladığı dönemden önce yapılması gerekir" dedi.