Son Dakika

İşte C vitamini deposu!

Sağlık açısından birçok yararı bulunan “kudret narı” C vitamini deposu. Mide hastalıklarından bağırsağa, cilt sorunlarından diyabete pek çok rahatsızlığa iyi gelen kudret narı, bağışıklığı da güçlendiriyor.

İlk olarak Hindistan’da keşfedilmiş olan kudret narı, Afrika’nın tropik bölgelerinde, Asya’da ve hatta Türkiye’de Bursa ve Yalova illerinde yetiştirilmektedir. En iyi verimi ise Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde elde edilmiştir. Bu meyve sonbaharda toplanıp herhangi bir işleme gerek duymadan taze olarak tüketilebilir.

2011 yılında kudret narının tohumunu, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye getirip eken Münip Çivi, "Tohumunu ektiğim tarlada haftada bir kere suluyorum. Aynı Arabistan’da olduğu gibi burada da çıktı" dedi.

Çivi, "Herkese anlatıyorum kudret narının faydalı olduğunu ama çoğu sevmiyor, tadının ekşimsi olduğunu söylüyorlar. Mide için iyi geliyor herkes ekip üretim alabilir, Arabistan’da Hindistanlılar fazla tüketiyorlar ben onlardan görüp Türkiye’ye getirdim. Faydalı bir meyve olan kudret narının ekiminin yaygınlaşmasına katkı sunmak istiyorum" diye konuştu.

c-vitamini-deposu-kudret-narı

BİRÇOK FAYDASI VAR

Kudret narının faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki vitaminler, protein sayesinde antioksidan özelliğine sahip olup kanserle savaşmada birebir. Öksürüğe iyi geliyor, kolesterolü düşürüyor. Ayrıca sindirim sistemi hastalıkları reflü ve gastrit tedavisinde ve yanık, egzama ve sedef gibi hastalıklarda da kullanılıyor.

Kudret narı, olgunlaşmış halinin, çekirdekleri iyice temizlendikten sonra, iyice parçalanıp cam kavanoza koyulması, üzerine halis zeytinyağı doldurularak 6 ay kadar bekletildiği hali ile kullanılabiliyor veya aynı şekilde temizlenip bal ile karıştırılarak tüketiliyor.

Bunların yanında, kudret narının zararları da mevcut...

Çekirdekleri zehirli olduğu için asla tüketilmemesi gerekiyor. Aşırı kullanımı karaciğere zarar vereceğinden günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi gerekiyor. Kanamaya ve düşüğe sebep olabileceğinden üreme ile alakalı tedavi gören, regl, hamile ve emzirme dönemindeki kadınların ve kan sulandırıcı ilaç kullananların kesinlikle tüketmemesi gerekiyor.