fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Kreş çocuklarına depremde ne yapmalıyız eğitimi verildi

Çankaya Belediyesi, AFAD Ankara İl Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, kreşlerinde “Temel Afet Bilinci” eğitimlerine başladı. AFAD eğitmenleri, deprem ya da olası afet anında neler yapılması gerektiği bilgisini en basit haliyle anlatarak, çocukları bilinçlendirdi.

AFAD eğitmenleri tarafından kreşlerdeki 3-6 yaş arası çocuklara “Temel Afet Bilinci” ve “Deprem Tahliye Tatbikatı” eğitimleri verdi. AFAD Ankara İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışma kapsamında ilk eğitim Martı Gündüz Bakım Evi’nde gerçekleşti.

Afetlerden sonraki ilk 72 saat için gerekli olacak ihtiyaç malzemelerinden oluşan afet çantası hazırlamanın önemi, deprem anında devrilen ve düşen cisimlerden korunmak için hedef küçültmenin amaçlandığı “çök-kapan-tutun” hareketi ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler çocuklara anlatıldı.

Eğitmenler, çocuklara özellikle deprem ya da bir başka afet ortamında kamu görevlileri dışında tanımadıkları kişilere karşı dikkatli olmaları ve onlarla herhangi bir yere gitmemeleri gerektiği bilgisi aktarıldı.

Uygulamalı olarak da gösterilen eğitimler aynı şekilde kreşlerdeki öğretmenlere de verildi. Eğitime katılan personel ve çocuklar sirenlerin çalmasıyla tahliye tatbikatı da yaparak eğitimi sonlandırdı.