fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Mustafa Kemal'in emri: Fransızlara karşı gerilla savaşına başlayın!

Mustafa Kemal'in emri: "Fransızlara karşı gerilla savaşına başlayın !"

TBMM ’nin kuruluşunun 100. yılını tarihten kesitlerle gün gün aktarmaya başlıyoruz.

İşte 25 Ocak 1921'de olanlar

İlk Kesit:

Mustafa Kemal, kolordulara ve milislere gönderdiği iki emirde, Fransızların parça parça yok edileceğini, Urfa'da buna hemen başlanması gerektiğini yazdı: "Fransızlara karşı gerilla savaşına başlayın !"
Karabekir'in cevabı: Pek uygun olur
Kolordu Komutanı Yusuf İzzet Paşa'nın cevabı: Görüşlerinize tamamen katılırım 
Cafer Tayyar Bey: Fikirlerinize tamamen ortağım
61. Tümen Komutanı Kazım'ın cevabı: Milli müfrezelerin çalışmaları halka cesaret verecek

Marsilya'dan "Pontus"daki hemşehrilerine bir çağrı yayımlayan J. Konstantinidis, niçin bağımsız bir Pontos istediklerini anlattı. İstanbul Hükümeti'nin halkı yönetemediğini, memlekete hiç bir bayındırlık hizmeti yapmadığını, ancak zulüm yaptığını yazdı. Resmi dili Türkçe ve Rumca olacak, Kafkaslardan Sinop'un batısına kadar olan bölgeyi ve bunun arkasını içine alacak Pontos'ta Rum ve Türklerin eşitlik ve tam bir özgürlük içinde yaşayacaklarını vaat etti.

Ardahan Kaymakamı Kadimof ve Askeri Kumandanı Marmarof imzalarıyla Çıldır halkı Şura üyelerine bir bildiri yayımlanarak boyun eğmeleri istendi. Aksi halde, Erivan Müslümanlarına ve Göle halkına yapılanlardan daha şiddetlisinin uygulanacağı ihtar edildi. Halk boyun eğmeyi reddetti.

Düyun-u Umumiye'de İngiliz Dayinler Vekili Sir Adam Block, Beyoğlu'ndaki Amerikan Kulübü'nde verdiği konferansta, Osmanlı Devleti borçlarının 465 milyona vardığını belirtti. Onun verdiği bilgilere göre bu yılki bütçe açığı 30 milyon lira. Osmanlı maliyesinin 1 878'de İflas ettiğini ve devletin o günden beri borçla yaşadığını anlatan Block, yapılan savurganlığı anlatırken Abdülhamit'in hizmetçi sayısının on bine vardığını belirtti.

Yenigün: Dünya İnkılapları: Dünya daha pek çok inkılaplara maruz kalacak. Biz emperyalizm cereyanına karşı millilik ve beynelmilellik cereyanlarını daima dikkate almalıyız. Emperyalizm mağlup oluyor. Kesin ve tam olarak mağlup olacaktır. Hem de az bir zaman içinde. Millilik ve beynelmilellik cereyanları ortak düşmana karşı hareket ediyor. Millilik ve beynelmilellik cereyanlarından ilerde hangisi galip gelirse gelsin, bizim için endişe edilecek bir şey yoktur.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız