fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Patlayıcı tehdidine yeni çözümler geliştirildi

Güvenlik güçlerinin, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehditlerinden korunmasına yönelik çözümlere yenileri eklenecek. 

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), güvenli haberleşme ve savunma sistemleri alanında yeni teknolojiler geliştirerek, bunları başta güvenlik güçleri olmak üzere ihtiyaç sahibi kurum ve kuruluşların hizmetine sunuyor.

TÜBİTAK BİLGEM aynı zamanda katıldığı uluslararası organizasyonlarda kabiliyetlerini sergileyerek, dost ve müttefik ülkelerin söz konusu alanlardaki ihtiyaçlarını karşılama konusundaki iddiasını ortaya koyuyor. Kurum son olarak Kuveyt'teki Körfez Savunma ve Havacılık Fuarı'nda ürünlerini sergiledi.

PATLAYICI TEHDİDİNE KARŞI OZAN VE ALPER

TÜBİTAK BİLGEM, savunma sistemleri alanında katlanabilir mayın dedektörünü geliştirdi.

Dünyadaki en hafif metal mayın dedektörü olan ve göreve hazır hale getirilen Ozan'ın kullanımı, imzalanacak sözleşmeler kapsamında yaygınlaştırılacak.

Ozan, güvenlik güçlerinin sınır içi ve ötesi intikal bölgelerinde mayın/EYP aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukta yapabilmesini sağlıyor.

Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi-3 (ETMTS-3/Alper) ise metal mayının yanında metal olmayan patlayıcıları da algılıyor, her iki ihtiyacı karşılayabilir olması açısından dünyadaki muadilleriyle rekabet edebilir bir ürün özelliği taşıyor. ETMTS-3, metal dedektöre ve yere nüfuz eden radar algılayıcılara sahip bulunuyor. Bu dedektör ve radar algılayıcılar ayrı ayrı ya da eş zamanlı çalışabiliyor. Sistem, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılıyor.