Sihirli Flüt Ankara'ya geliyor!

"Sihirli Flüt" olarak tanınan Şefika Kutluer adına 10'uncu kez düzenlenen uluslararası festival bu yıl da müzikseverlerle buluşacak.

"Sihirli Flüt" olarak tanınan Şefika Kutluer adına bu yıl 10'uncu kez düzenlenen uluslararası festivalde, AB, İngiltere, Çekya, Rusya, Türk Cumhuriyetlerinden sanatçılar müzikseverlerle buluşacak. 

Kutluer, Avrupa Birliği Oda Orkestrası'nın 20 Aralık'ta Ankara'da, 21 Aralık'ta Tarsus'ta olmak üzere 2 konser vereceğini dile getirdi. Konserlerin yanı sıra Türkiye'nin kültürel değerlerinin önemine dikkati çekecek sunumların da yapılacağı festival, 3-25 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Festivalin Ankara bölümündeki etkinlikler, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda düzenlenecek.

Flüt sanatçısı Şefika Kutluer, Ankara'da doğduğunu, buradan dünyaya açılıp, tanındığını söyledi. Kutluer, "Ankara, Atatürk'ün kültür başkenti. Kültür Ankara'dan Anadolu'ya, Türkiye'ye yayıldı. Atatürk'e olan borcumuz, benim ülkeme borcum, bunların hepsi birleşince uluslararası bir festival yapma fikri doğdu. Ankara'ya bir damla katkım olsun diyerek, borçlarımı ödemek üzere bu festivali yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"İki kişilik bir orduyuz"

Festivali eşi Refik Kutluer ile düzenlediklerini, adeta iki kişilik bir ordu olduklarını belirten Kutluer, "10'uncu senemize gelmişiz, bunun sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Festival programına ilişkin bilgi veren Kutluer, "Mevlana" albümünde kendisine eşlik eden Prag Virtüözleri Orkestrası'nın 3 Aralık Salı günü vereceği konserle açılışı yapacaklarını, ayrıca kendisinin de Mozart'ın R Majör Flüt Konçertosu'nu çalacağını bildirdi.

Kutluer, 11 Aralık'ta arpist Zeynep Öykü ile flüt-arp resitali vereceklerine değinerek, "Farklı bir repertuvarla hem romantik hem barok hem de klasik eserlerle izleyici karşısına çıkacağız. Zeynep Öykü çok yönlü bir sanatçı, onunla birlikte çalacağım için ben de çok heyecanlıyım." diye konuştu.

Sihirli Flüt Ankara'ya geliyor!

Halkın plaketi

Şefika Kutluer, festivali ilk kez düzenledikleri tarihten bu yana birçok ülkeden sanatçıyı Ankaralı müzikseverlerle buluşturduklarını anımsattı. Etkinliğin renkli ve güçlü performanslara, sergilere ve sunumlara ev sahipliği yaptığı bilgisini veren Kutluer, geride kalan yıllar boyunca unutamadığı bir anısını şu sözlerle anlattı:

"Ben ve eşim, Ankara'nın kültür hayatına katkıda bulunmak, Ankaralılara yurt dışındaki en kaliteli müzisyenleri, grupları getirmek için emek veriyoruz. Bir festivalin kapanış konserinde halkımıza festivale katılımlarından dolayı teşekkür ettik. İzleyicilerden biri bir şey söylemek istediğini ifade etti. Sahneye gelerek, 'Ankaralılar için siz eşinizle birlikte çaba harcıyorsunuz, kendinizi adayarak bu festivali yapıyorsunuz. Ben de halkın temsilcisi olarak size bir ödül vermek, teşekkürümüzü sunmak istiyorum' dedi. Eşimin de benim de gözlerim yaşardı. Halkın adına birisi bir plaket hazırlamış, bize bir teşekkür plaketi sunmuştu. Çok duygulanmıştık."