TANAP açılışında neler oldu?

İpsala'da bulunan TANAP MS4 Ölçüm İstasyonu'nda açılış töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev törene katıldı.

Yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP, bugün Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa'ya bağlandı. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. 

Bugün tarihi bir ana şahitlik ediyoruz diyen Erdoğan, 'TANAP'ın, bir barış projesi olduğunu vurgulamak lazım' dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TANAP için büyük çaba sarfettik. Özellikle onca badireye ve sıcak gerilime rağmen TANAP'ı planlandığı şekilde tamamladık. Gerek Aliyev kardeşimizin desteği, gerek Gürcistan'ın desteği ile bugünkü aşamaya getirdik. Enerjinin ipek yolu olan bu projeyi hedeflenen tarihlere uygun şekilde tamamlamış oluyoruz" dedi.

tanap

'BUGÜN TARİHİ BİR GÜN, TANAP AVRUPA SEFERİNE ULAŞTI'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de açıklamalarda bulundu. Konuşmasına teşekkür ederek başlayan Aliyev, "Birlikte başladığımız TANAP Avrupa'ya ulaştı. TANAP'ın ömrü uzun olacak. Fayda sağlayacağına inanıyorum. Tarihi İstanbul Anlaşması neticisinde TANAP için yeşil ışık yakıldı. Biz hayata geçirelim dedik ve böyle de oldu. Maliye yükünü esas Türkiye ve Azerbaycan yapmıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile 450 milyon tondan çok petrol nakledilmiştir" dedi.

'ERDOĞAN'IN SİYASETİ İLE TÜRKİYE EKONOMİK BAĞIMLILIKTAN KURTULDU'

İki ülkenin dostluğunu ve güvenini vurgulayan Aliyev, "Kardeşliğimiz günden güne büyüyor. Türkiye bugün yabancı yatırımları için açık bir ülkedir. Önceki dönemi biliyoruz. IMF ve başka borçlardan yakasını kurtaramıyordu. Ancak şimdi siyasi istikrarı sayesinde yakasını kurtardı ve dünya çapında güç merkezi oldu. Bugün Türkiye ve onun lideri istikrarı sağlıyor, geleceğe bakmak için imkan yaratıyor. Türkiye'nin gücü bizim gücümüz. Biz iki kardeş beraber devam edeceğiz. TANAP aynı zamanda enerji güvenliği projesidir. Tüm projeler bölgedeki istikrarı artırır. Bizim Türkiye ile çıkarlarımız birdir. Yaşasın Türkiye ve Azerbaycan dostluğu, kardeşliği" dedi.