fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Türk-İş’in gündemi 696’lılar

Türk-İş 696 sayılı KHK ile kamuya geçen taşeron işçilerinin kadrolu işçilerin haklarına kavuşması için toplandı. 2020’de toplusözleşme süreçleri başlayacak olan işçiler için eylem ihtimali de masaya yatırıldı.

Aydınlık Gazetesi Sıla Kemahlı'nın haberine göre; Türk-İş Yönetim Kurulu Üyeleri, bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri, uzmanlar ve temsilciliklerin bir araya geldiği panel Ankara’da yapıldı.

Türkiye’de kamu kesiminde çalışan taşeron işçilerinin büyük çoğunluğu, 2 Nisan 2018 tarihinde kamuya sürekli işçi olarak geçirilmişti. Ancak kamuya alınan taşeron işçiler, kadrolu işçi haklarına sahip olamadı. İşçiler için 2020 yılı ise kritik önemde. Belediyelerden kadroya geçen işçiler için 30 Haziran 2020, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçenler için ise 31 Ekim 2020’de toplusözleşme görüşmeleri başlayacak.

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ

Panelde, 696’lıların ücret zammı, tayin hakkı, çalışma saatleri, iş güvencesi ve toplusözleşme gibi sorunlarının tartışıldığı belirtildi. Panelin amacının sorunların çözüme kavuşturulması olduğu bildirilirken, toplusözleşme görüşmeleri öncesi Türk-İş’in devreye gireceği belirtiliyor. Öte yandan panelin sonuç bildirgesinin de bugün açıklanması bekleniyor.